Supermarkety racjonują sałatę lodową i brokuły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2017,8:45 Aktualizacja: 06-02-2017,9:28
A A A

Dwie główne brytyjskie sieci supermarketów racjonują sałatę lodową oraz brokuły z powodu braku wystarczających dostaw tych produktów z Hiszpanii, gdzie ulewy i opady śniegu niszczą uprawy warzyw i owoców.

Tesco, największa brytyjska sieć supermarketów, od minionego tygodnia nie pozwala kupować jednej osobie więcej niż trzy główki sałaty - wskazał cytowany przez AFP rzecznik grupy.

wołowina, rynek mięsa, bydło, eksport wołowiny, wielka brytania, chiny

Brytyjczycy otwierają chiński rynek na wołowinę

Brytyjscy producenci wołowiny są krok bliżej od uruchomienia eksportu mięsa wołowego wysokiej jakości do Chin. Na Wyspach gościła delegacja chińskich urzędników, której zaprezentowano chów zwierząt i sposób zwalczania...

Z kolei przedstawiciel Morrisons, czwartej co do wielkości sieci supermarketów w Zjednoczonym Królestwie zezwala jednej osobie na zakup jedynie dwóch główek sałaty i trzech brokułów. Jak tłumaczył rzecznik, chodzi o "zapewnienie odpowiedniego zaopatrzenia dla stałych klientów" sklepów.

W wielu sklepach pojawiły się tabliczki informujące o braku produktów. W sieciach społecznościowych internauci publikują zdjęcia pustych półek i komunikatów, w których prosi się klientów o ograniczanie zakupu pewnych produktów. Niektóre sieci marketów nie racjonują towarów, ale proszą klientów o "rozsądne zakupy".

Pod koniec grudnia część Hiszpanii nawiedziły ulewne deszcze, a w styczniu fala chłodu. Dotyczy to przede wszystkim regionów na południu kraju, w których uprawia się szczególnie dużo warzyw. Miały tam miejsce wyjątkowe opady śniegu.
wielka brytania, produkcja drobiu, drób, kurczęta

Wielka Brytania zwiększa import drobiu

Pomimo kolejnego wzrostu produkcji, Wielka Brytania była przed rokiem tylko w 73 proc. samowystarczalna w zakresie podaży mięsa drobiu. Wskaźnik ten był o 4 proc. niższy niż rok wcześniej i najniższy od 5 lat. W 2015 r. Wielka Brytania...

W związku z tymi anomaliami pogodowymi w Hiszpanii do Zjednoczonego Królestwa docierają niewystarczające wobec zapotrzebowania dostawy nie tylko sałaty lodowej czy brokułów, ale też cukinii, bakłażana i selera.

Braki, które według AFP mogą potrwać nawet do wiosny, doprowadziły do wzrostu cen produktów. Ceny sałaty wzrosły w niektórych sklepach prawie trzykrotnie. Wiele supermarketów zmuszonych było do importu warzyw z bardziej odległych państw, jak np. Stany Zjednoczone.

Według hiszpańskiego ministerstwa rolnictwa stan produkcji warzyw i owoców powinien wrócić do normy w najbliższych tygodniach, choć podkreślono, że jeśli chodzi o warzywa uprawiane na polu, "będzie to następowało wolniej, zwłaszcza w przypadku sałaty".

Hiszpania jest największym w Unii Europejskiej producentem i eksporterem owoców i warzyw.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement