Sawicki przekonuje Azerów do polskiej, zdrowej żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2014,8:20 Aktualizacja: 04-11-2014,8:28
A A A
Azerbejdżan jest zainteresowany handlem żywnością z Polską, chcą także współpracować w zakresie wymiany doświadczeń w rolnictwie.
 
Tak wynika z rozmów prowadzonych w Baku przez ministrów rolnictwa Polski i Azerbejdżanu - Marka Sawickiego i Heydara Asadova. 
 
Podczas spotkania szef polskiego resortu zaznaczył, iż jesteśmy piątym producentem żywności w UE, a wytwarzana w naszym kraju żywność w znacznej części produkowana jest w sposób tradycyjny, czyli przy niskim udziale środków ochrony roślin, a przetwarzana w nowoczesnych zakładach przy pełnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
 
Aby strona azerska mogła osobiście przekonać się o jakości polskich produktów, Sawicki zaprosił Asadova do złożenia wizyty w Polsce podczas targów Polagra Food w Poznaniu. Zaproszenie do odwiedzenia naszego kraju otrzymali także przedstawiciele służb weterynaryjnych i fitosanitarnych.
 
Minister Heydar Asadov przyznał, że polskie rolnictwo poczyniło ogromny postęp po wejściu do UE i dlatego Azerowie są zainteresowani wymianą doświadczeń w tym zakresie. 
Według niego, Polska mogłaby być pomostem pomiędzy UE a Azerbejdżanem w zakresie przygotowywania rolnictwa azerskiego do wymogów i standardów unijnych. Minister wskazał też na możliwość współpracy między instytutami naukowymi, w tym w szczególności w zakresie hodowli zwierząt i uprawy ziemniaka.
 
Sawicki przedstawił ofertę współpracy z 12 polskimi instytutami naukowymi m.in. w zakresie genetyki zwierzęcej i produkcji odmian roślin uprawnych. Podkreślił, że ok. 50 polskich firm już zgłosiło chęć handlowania z Azerbejdżanem. Oferta dotyczy rolnictwa ekologicznego, hodowli bydła i branży mleczarskiej.
 
Kolejny etapem wzmocnienia współpracy polsko-azerskiej będzie zapowiedziane na 14-15 grudnia w Baku spotkania Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, w ramach której zorganizowane będzie forum biznesu. 
 
Planowane jest ponadto podpisanie porozumienia w sprawie współpracy miedzy Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa RP a Państwową Służbą Fitosanitarną Azerbejdżanu.
 
Wymiana handlowa między oboma krajami jest niewielka. Polska więcej eksportuje do Azerbejdżanu niż stamtąd sprowadza. Azerbejdżan kupuje z Polski głównie czekoladę, słodycze i wyroby piekarnicze. 
 
Wartość eksportu w 2013 r. osiągnęła 14,7 mln euro wobec 12,7 mln euro w poprzednim roku. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wartość wywozu wyniosła 10,6 mln euro wobec 9,4 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.
 
Polska w 2013 r. sprowadziła z Azerbejdżanu produkty o wartości ok. 1,9 mln euro wobec 1,8 mln euro rok wcześniej. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wartość importu wyniosła 815 tys. euro. Kupowaliśmy głównie orzeszki i suszone owoce. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu