Rząd na Ukrainie zapowiada rejestrację firm eksportujących żywność. Chodzi o unikanie opodatkowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2023,8:05 Aktualizacja: 02-11-2023,8:06
A A A

Ukraina wprowadzi obowiązkową rejestrację firm eksportujących żywność, aby zapobiec takim nadużyciom, jak unikanie opodatkowania w eksporcie kluczowych produktów rolnych – zapowiedział ukraiński rząd w dekrecie opublikowanym w środę.

Ukraina jest jednym z czołowych producentów i eksporterów żywności, ale urzędnicy szacują, że nawet jedna trzecia towarów na eksport jest kupowana za gotówkę i bez uiszczenia podatków.

ukraina, wojna, rosja, atak, szlaki morskie, morze czarne, eksport, statki, żywność

Ukraina: rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym

Rosyjskie samoloty zrzucają „wybuchowe przedmioty” na cywilne szlaki transportowe na Morzu Czarnym – poinformowały w środę siły obrony południa Ukrainy na Telegramie. „Okupanci nadal terroryzują lotnictwem taktycznym szlaki...

Dodatkowym problemem jest nielegalne ukrywanie lub opóźnianie przelewów w obcych walutach na rachunki poza granicami Ukrainy.

Zgodnie z nową procedurą w wymianie eksportowej mogą uczestniczyć tylko firmy zarejestrowane w Państwowym Rejestrze Rolnym, które opłacają VAT i nie mają zaległości podatkowych.

Rządowe dane wskazują, że ukraiński eksport zboża spadł w październiku bieżącego roku niemal o połowę w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku: z 4,22 do 2,15 mln ton.

Zdaniem ukraińskich rolników i eksporterów głównym powodem spadku sprzedaży za granicę jest blokowanie przez siły rosyjskie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, którędy tradycyjnie przewożono większość ukraińskiego eksportu, a także rosyjskie ataki na ukraińskie porty nad Dunajem. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu