Rumuński rząd ogłasza nowy pakiet pomocy dla rolników. Dopłaty do zwierząt, oleju napędowego i maksymalna stawka OC

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Justyna Prus PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2024,8:55 Aktualizacja: 26-01-2024,11:02
A A A

Nowy pakiet środków pomocowych dla protestujących rolników ogłosił w czwartek rumuński rząd. Hodowcy zwierząt dostaną w sumie 72 mln euro subwencji, rząd dopłaci też do cen oleju napędowego. Premier zapowiedział ponadto ułatwienia dla przewoźników.

„Po pomocy w wysokości 100 euro na hektar dla sektora upraw dotkniętego wojną na Ukrainie (pakiet przyjęto w ubiegły czwartek – PAP), przychodzimy z podobnym programem dla hodowców zwierząt. Hodowcy bydła i bawołów dostaną 100 euro na zwierzę, a proporcjonalne kwoty otrzymają hodowcy trzody chlewnej i drobiu” – powiedział premier Marcel Ciolacu. W sumie na tę pomoc mają być przeznaczone 72 miliony euro. Środki te mają zrekompensować wzrost kosztów pasz, paliw, mediów i pracy.

Szef rządu zapowiedział również dopłaty do kosztów oleju napędowego w rolnictwie, które wyniosą do 25 proc. kosztów paliwa.

Ciolacu powiedział również, że w odpowiedzi na żądania protestujących przewoźników rząd zmieni przepisy tak, by nie musieli oni płacić mandatów za przekroczenie ważności winiet, jeśli będzie ono spowodowane długim oczekiwaniem na odprawę celną.

„Uważam, że jest to właściwe posunięcie, dopóki nie wprowadzimy innych postulowanych rozwiązań, a mianowicie – oddzielnych pasów na przejściach granicznych i w porcie w Konstancy" - wyjaśnił.

rumunia, rolnictwo, rolnicy, ue

Rumunia nie wyklucza żądania dymisji komisarza UE ds. rolnictwa Wojciechowskiego. Chodzi o normy GAEC 7 i GAEC 8

Minister rolnictwa Rumunii Florin Barbu oświadczył w poniedziałek, że będzie się domagał dymisji komisarza UE ds. rolnictwa, jeśli „nie zostanie rozwiązana” kwestia derogacji, czyli zwolnienia z norm GAEC 7 (tj. płodozmianu) i...

Wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego (ASF), reagując na postulat przewoźników związany z wysokimi kosztami ubezpieczenia OC, określiła nowy wzór naliczania składek, zgodnie z którym maksymalna wartość nie powinna przekraczać 9 tys. lejów rumuńskich (ok. 1808 euro) dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 16 ton. ASF umożliwiła również opłacanie składek w ratach.

Rolnicy i przewoźnicy w Rumunii rozpoczęli protesty 10 stycznia, blokując ruch na obwodnicy Bukaresztu oraz innych dużych miast i blokując przejścia graniczne z Ukrainą, Bułgarią, a także Węgrami. Protestujący domagali się od rządu podjęcia stosownych kroków w związku z wysokimi kosztami paliwa i ubezpieczeń, zmianami prawnymi oraz utrudnionymi warunkami działalności, spowodowanymi m.in. przez wojnę na Ukrainie oraz suszę.

18 stycznia rząd ogłosił pierwszy pakiet środków pomocowych, który przewiduje m.in. dopłaty dla producentów w sektorze upraw (100 euro na hektar).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu