Rośnie popyt na mięso hodowane komórkowo. Ekspert nie ma wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ludwika Tomala PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2019,11:25 Aktualizacja: 15-10-2019,11:33
A A A

- Jeśli ludzie przekonają się do jedzenia mięsa hodowanego komórkowo, można będzie zmniejszyć popyt na mięso tradycyjne i ocalić miliony zwierząt - przekonuje Chris Bryant, który bada postrzeganie takiego nowego rodzaju mięsa przez konsumentów.

Doktorant psychologii z Uniwersytetu w Bath (W. Brytania) w swoich badaniach sprawdza, w jaki sposób konsumenci postrzegają mięso hodowane komórkowo. Polskę odwiedził w październiku w ramach festiwalu Przemiany.

jakość mięsa, produkcja mięsa, Witold Choiński, Związek Polskie Mięso, Grzegorz Brodziak, goodvalley

Polacy tracą zaufanie do jakości mięsa. Duże wyzwanie dla producentów

Zgodnie z najnowszymi badaniami rynek spożywczy i gastronomiczny zmienia się w zaskakującym tempie. Spada m.in. konsumpcja mięsa bowiem aż 54 proc. pytanych osób ma wątpliwości związane z jego jakością.   - Konsumenci stawiają większe...

- Mięso hodowane komórkowo to mięso, które powstaje z komórek zwierzęcych w środowisku komórkowym. Jego źródłem nie jest więc ubój - mówi w rozmowie z PAP Bryant.

Wyjaśnia, że takie mięso pod wieloma względami przewyższa mięso tradycyjne - chociażby dlatego, że aby je uzyskać, nie trzeba zabijać zwierząt.

- Ale daje również korzyści z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i środowiska. Przy produkcji takiego mięsa możemy wytwarzać mniej gazów cieplarnianych, zużywać mniej wody i zajmować mniejszy obszar ziemi (pod produkcję pasz - przyp. PAP) - zaznacza badacz.

Podejście do mięsa hodowanego komórkowo badano w wielu ankietach. Jedna z nich, przeprowadzona w Wielkiej Brytanii, pokazuje, że ok. 19 proc. osób mówi, że zjadłoby takie mięso.

W Stanach Zjednoczonych podejście do mięsa hodowane komórkowo jest dużo życzliwsze - tam już około 2/3 osób zapewniało, że takie mięso chciałoby jeść.

Ciastka ze świerszczy, sztuczne jajko, sztuczne mięso, mięso komórkowe

Sztuczne mięso ma stać się przebojem. Zmieniają się trendy

Ciastka ze świerszczy lub sztuczne jajko to nowe źródła białka. Na rynek wchodzi też tłuszcz w formie galarety. Ustalenia naukowców wskazują, że produkcja żywności i rolnictwo w znaczący sposób przyczyniają się do zmian...

- Obecnie w Wielkiej Brytanii co roku zabijamy miliard zwierząt hodowlanych. Jeśli mięso hodowane komórkowo zastąpi popyt na 19 proc. z tego miliarda, będzie to 190 milionów uratowanych zwierząt. Jeśli nauczymy się mówić o tym mięsie w taki sposób, że przekonamy do niego zaledwie jeden dodatkowy procent osób i podniesiemy ten odsetek z 19 do 20 proc., będzie to oznaczało kolejnych 10 milionów uratowanych istnień! - mówi Chris Bryant.

Doktorant wyjaśnia, że kiedy ludzie pierwszy raz słyszą o mięsie hodowanym komórkowo, często myślą o nim z niepokojem albo wręcz ze wstrętem.

Wynika to w większości z tego, że nie są zaznajomieni z tematem.

Badacz opowiada, że często w toku rozmów, np. podczas grup fokusowych, kiedy ludzie poznają już korzyści, jakie wiążą się z produkcją takiego mięsa i dowiedzą się, jak ono powstaje - są o wiele bardziej życzliwi wobec tego pomysłu.

Rzeźnicy i wędliniarze zbulwersowani szkalowaniem polskiego mięsa

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP) jest zbulwersowane "bezpodstawnym rozpowszechnianiem szkalujących informacji na temat zawyżonych ilości azotanów, azotynów i antybiotyków w mięsie i jego...

Według niego, kiedy jedzenie takiego mięsa w większym stopniu stanie się częścią naszej kultury, będzie je jadło coraz więcej osób i "może w przyszłości będziemy uważali za absurd to, że zabijaliśmy kiedyś tak wiele zwierząt dla mięsa".

Jak zapewnia, w dalszej perspektywie będzie możliwe wytwarzanie mięsa hodowanego komórkowo z dziwnych lub egzotycznych gatunków - takich, które trudno udomowić, albo które wyginęły.

- Na pewno będzie na nie popyt. Dane pokazują jednak, że ludzie są zainteresowani głównie jedzeniem mięsa, które znają. Nie chcą więc jeść mięsa koni, psów czy kotów. Największe zapotrzebowanie będzie więc na gatunki typowe - mówi.

Pytany o to, co się stanie z kurami, krowami czy świniami, kiedy ludzkość przerzuci się na mięso hodowane komórkowo, Bryant powiedział, że teraz zwierzęta te hoduje się po to, by je zabijać i zjadać.

- Ponad 90 proc. trzody hodowlanej spędza swoje życia na wielkich fermach. A tam zwierzęta nie mogą się poruszać, są okaleczane. Dla większości takich zwierząt takie życie to cierpienie - powiedział badacz.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement