Rosja wywiozła z Ukrainy pszenicę wartą miliard dolarów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2022,13:05 Aktualizacja: 05-12-2022,13:12
A A A

Na okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zebrała prawie 6 mln ton pszenicy, przez co Ukraina straciła zbiory o wartości co najmniej miliarda dolarów - wynika z badania zdjęć satelitarnych przeprowadzonego przez program bezpieczeństwa żywnościowego NASA.

Większość niezebranych plonów znajdowała się w okolicy linii frontu. Szacunki NASA dotyczą jedynie pszenicy, pod uwagę nie zostały wzięte inne uprawy - podała agencja Bloomberg.

Lubelska Izba Rolnicza, import ziarna z Ukrainy, ceny zbóż, rzepak, kukurydza

Rynek nadal zalewany ukraińskim ziarnem. Potrzebne kontrole i interwencja na rynku

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o podjęcie działań mających na celu ograniczenie importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy oraz zaostrzenie kontroli jakości sprowadzonych zza naszej wschodniej granicy ziaren. "Jako samorząd...

Prawie jedna czwarta ukraińskiej pszenicy jest uprawiana na ziemiach, które Rosja twierdzi, że zaanektowała, chociaż część tego terytorium jest kontrolowana przez Ukrainę. Analiza przeprowadzona przez amerykańską agencję kosmiczną daje wgląd w to, co dzieje się na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, i rodzi pytanie o dalszy los zebranych plonów.

"Rosyjskie statki eksportowały zboże prawdopodobnie zebrane na okupowanych terytoriach do krajów takich jak Libia czy Iran, jednak trudno jest oszacować jego ilość, ponieważ spedytorzy ukrywają pochodzenie ładunków. Ukraina to ważny eksporter pszenicy, a blokada jej portów w związku z rosyjską inwazją spowodowała gwałtowny wzrost cen, potencjalnie czyniąc przemyt zboża bardziej lukratywnym. Umowa umożliwiająca Ukrainie wznowienie eksportu pomogła obniżyć ceny zboża, jednak nadal pozostają na historycznie wysokim poziomie" - przypomniał Bloomberg.

Dmytro Skorniakow, dyrektor HarvEast, głównego ukraińskiego producenta rolnego, powiedział, że wszystkie uprawy ozime, jakie jego firma zasiała na ziemiach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, zostały zebrane latem przez siły rosyjskie. - W tym roku pszenica ozima dała bardzo wysokie plony w tym regionie ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Wszystko, co zostało zebrane zostało rozkradzione i wywiezione z Ukrainy - podkreślił.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu