Copy LinkXFacebookShare

Rosja wstrzymała import z 13 białoruskich przedsiębiorstw

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zarzuciła trzynastu białoruskim przedsiębiorstwom wykorzystywanie surowca z objętych zakazem zakładów „państw trzecich”. 
 
Rossielchoznadzor poinformował służby weterynaryjne Białorusi o konieczności wstrzymania dostaw z 8 białoruskich zakładów przetwórstwa ryb i 5 zakładów mleczarskich.
 
Uzasadnił to tym, że inspekcje potwierdziły nielegalne wykorzystywanie przez białoruskich producentów surowców "z przedsiębiorstw państw trzecich, między innymi Łotwy i Estonii, wobec których od 4 czerwca obowiązuje czasowy zakaz (importu), wprowadzony przez Rossielchoznadzor w związku z niezadowalającymi wynikami inspekcji łotewskich i estońskich zakładów przetwórstwa ryb".

 
"Wyniki inspekcji potwierdziły także fakty wykorzystywania zabronionych do stosowania w hodowli zwierząt na terytorium Republiki preparatów weterynaryjnych. Nie przeprowadzono w należny sposób śledztw w sprawie stosowania tych preparatów, w związku z czym dopuszczano do wolnej sprzedaży kolejnej produkcji niebezpiecznej z punktu widzenia weterynaryjno-sanitarnego" – oznajmił Rossielchoznadzor.
 
Stwierdzono także m.in. fałszowanie dokumentacji weterynaryjno-sanitarnej – podkreślono w komunikacie zamieszczonym na stronie Rossielchoznadzoru.
 
Niezależny tygodnik "Nasza Niwa" komentuje to następująco: "Jak wiadomo, Rosja wstrzymywała wcześniej dostawy białoruskiego nabiału, gruzińskiej wody mineralnej oraz mołdawskiego wina i owoców. Wszystkie te artykuły cechuje znakomita jakość, a zakazy zbiegały się w czasie z okresami politycznych konfliktów między tymi krajami".

Zobacz nas w Google News

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!