Rosja przedłużyła embargo na produkty żywnościowe z UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2019,15:10 Aktualizacja: 24-06-2019,15:19
A A A

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej do 31 grudnia 2020 roku.

Rosja wprowadziła embargo na wiele produktów żywnościowych z UE po nałożeniu na nią sankcji przez Wspólnotę w 2014 roku w związku z aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy. W czwartek przywódcy państw UE na szczycie w Brukseli jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu na kolejne 6 miesięcy sankcji gospodarczych wobec Rosji.

wino gruzińskie, jakość wina, eksport wina, gruzja-rosja, Rospotriebnadzor

Służba chroniąca prawa konsumentów ma wiele uwag do jakości wina

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) oznajmiła, że kontrole napojów alkoholowych dostarczanych z Gruzji świadczą o pogarszającej się jakości produkcji w ciągu ostatnich 5 lat. W...

Od czasu nałożenia restrykcji Unia sukcesywnie je przedłuża. Ich zniesienie uzależniała od pełnej realizacji porozumień mińskich. Mimo że termin w tej sprawie wyznaczono na 31 grudnia 2015 roku, do dziś nie zostały wdrożone.

Nałożone restrykcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych oraz przemysłu obronnego.

W ramach restrykcji obowiązuje ponadto zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju.

UE ogranicza też Moskwie dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

Moskwa ze swej strony w sierpniu 2014 roku wprowadziła po raz pierwszy zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. Później rozszerzyła listę krajów objętych embargiem o Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu