Rolnicze organizacje solidarne z Ukrainą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2022,10:40 Aktualizacja: 03-03-2022,10:54
A A A

Cała unijna wspólnota rolnicza przygląda się rozwojowi konfliktu w Ukrainie z dużym smutkiem. Członkowie Copa-Cogeca wyrażają swoją solidarność z narodem ukraińskim, w najbliższych dniach i tygodniach będą podjęte konkretne działania - zapowiada organizacja.

Copa-Cogeca zrzesza europejskie rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze, powstała w 1962 w wyniku połączenia COPA - Komitetu Rolniczych Organizacji Związkowych z COGECA - Głównym Komitetem Spółdzielczości Rolniczej. Ma za zadanie reprezentować interesy rolników w UE.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Zboża coraz droższe po inwazji Rosji na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę i wzrost cen ziarna na giełdach światowych wpłynęły na umocnienie stawek zbóż na rynku krajowym. Wyraźny wzrost cen ziarna wystąpił w przypadku dostaw do portów z przeznaczeniem na eksport - informuje Izba...

"W czasie wojny bezpieczeństwo żywnościowe nabiera kluczowego znaczenia i koniecznie odpowiednio wcześnie należy podjąć niezbędne działania, aby dostawy żywności mogły dotrzeć do najbardziej potrzebujących w Ukrainie i na świecie. To jest moment, żeby jeszcze wzmocnić zjednoczoną europejską i międzynarodową współpracę" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronach Copa-Cogeca.

Organizacje wskazują, że destabilizacja Ukrainy przez rosyjską inwazję już wywołała znaczące konsekwencje na świecie. Rosja i Ukraina to kluczowi gracze w zakresie międzynarodowego eksportu produktów rolnych.

Ten drugi kraj jest 4 największym zewnętrznym dostawcą żywności do UE, 1/4 jego zbóż i olejów roślinnych oraz połowa produkowanej kukurydzy trafia do Unii.

"Teraz, kiedy kwestie dotyczące dostaw energii stają się jeszcze bardziej problematyczne i są przedmiotem obaw wszystkich, strategiczne znaczenie rolnictwa rośnie" - stwierdzono w oświadczeniu.

eksport towarów rolno-spożywczych do Ukrainy, produkty mleczne, KOWR, handel żywnością

Ukraina to rozwojowy rynek dla eksportu polskiej żywności

Według KOWR, Polska w 2021 roku wyeksportowała na Ukrainę produkty rolno-spożywcze o wartości 811 mln euro, sprowadziła zaś towary na kwotę 919 mln euro. Obroty handlowe żywnością między krajami w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosły. Ubiegłoroczny...

Zwrócono też uwagę, że dla europejskiej wspólnoty rolniczej, która dowiodła wytrzymałości i pokazała kluczowe znaczenie w czasie pandemii, kryzys ten pojawił się równocześnie z kryzysem covidowym i znacznym wzrostem cen rolnych środków produkcji (np. energia, pasze, nawozy), który obserwujemy w ostatnich miesiącach.

Zdaniem Copa-Cogeca, aby zachować silną Europę w pokoju, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz łańcuchów dostaw.

"W nadchodzących dniach i tygodniach, kiedy uwaga świata będzie w pierwszej kolejności skupiać się na rozwiązaniu trwającego konfliktu, unijni decydenci muszą także uwzględniać jego wpływ na kluczowe sektory gospodarki. Europejskie rolnictwo jest kluczowe dla naszej strategicznej autonomii. Unijni politycy podejmujący decyzje muszą reagować zdecydowanie i szybko, aby jej nie stracić" - napisano w oświadczeniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement