Rolnicy proszą rząd o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2022,11:15 Aktualizacja: 13-07-2022,11:25
A A A

Kilka organizacji rolniczych z Rumunii zaapelowało do rządu o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu suszy. Straty w wielu powiatach obejmują 80 proc. powierzchni upraw.

Gospodarze chcą, aby stan klęski żywiołowej wprowadzony został we wszystkich regionach, w których wskutek suszy ucierpiała co najmniej połowa obszaru plantacji.


pomoc suszowa, susza rolnicza, Lubelska Izba Rolnicza, aplikacja zgłoś szkodę rolniczą

Co z pomocą suszową za bieżący rok? Jest interwencja

Z końcem czerwca przestano przyjmować wnioski o tzw. pomoc suszową za 2021 rok. W bieżącym roku niedobór wody też jednak doskwiera rolnikom i lubelski samorząd rolniczy interweniuje w tej sprawie. Wystąpienie zaadresowane jest do...

W odpowiedzi na list otwarty organizacji rolniczych Petre Daea, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział, że niebawem wejdzie w życie nowe prawo umożliwiające plantatorom zmianę przeznaczenia upraw, np. zboża na paszę dla zwierząt hodowlanych.

Polityk zapewnił, że poszkodowani rolnicy będą mogli składać do końca listopada dokumenty potwierdzające wystąpienie szkód, na podstawie których nastąpi wypłata odszkodowań.

Potwierdził, że największe zniszczenia susza wyrządziła na południu, wschodzie i północnym-wschodzie Rumunii, dokąd w ostatnich dniach podróżował, aby spotkać się z rolnikami.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu