Rolnictwo traci miliardy dolarów. Okupant kontroluje sporo ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2022,12:55 Aktualizacja: 07-07-2022,12:58
A A A

Rosyjscy okupanci kontrolują 22 proc. obszaru ziemi uprawnej w Ukrainie, a łączne straty sektora rolniczego z powodu inwazji wynoszą już 4,5 mld dolarów - poinformował Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy powołując się na dane satelitarne NASA.

- Część ukraińskich pól nie nadaje się już do uprawy z powodu zniszczeń spowodowanych minami i pociskami - ocenił ekspert.

zboże, ukraina

KRIR: Niech UE kupi zboże bezpośrednio na Ukrainie

Propozycja rozwiązania problemu na rynku zbóż przedstawiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Postuluje ona zakup zbóż ukraińskich bezpośrednio na Ukrainie  przez Unię Europejską, po określonej cenie, z przeznaczeniem na eksport...

Taras Wysocki, wiceminister rolnictwa poinformował z kolei, że najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji. Pojawiły się również doniesienia, że z Melitopola na południu kraju Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 ciężarówek ze zbożem.

Według szacunków Kijowskiej Szkoły Ekonomii opublikowanych w połowie czerwca, straty ukraińskiego rolnictwa spowodowane rosyjską inwazją wynosiły wówczas około 4,3 mld dolarów.

Łączne straty sektora, liczone wraz z pośrednimi kosztami działań wojennych (spadkiem produkcji, zakłóceniami w logistyce i niższymi cenami towarów zorientowanych na eksport) miały sięgać 23,3 mld dolarów.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj