Raport - co czwarty pracownik rolny w UE to imigrant

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2024,9:00 Aktualizacja: 06-06-2024,9:05
A A A

Co czwarty pracownik zatrudniony na plantacjach rolnych w państwach Unii Europejskiej jest imigrantem - wynika z szacunków madryckiego uniwersytetu Comillas, opublikowanych w środę przez hiszpańskie media.

Według badania, przeprowadzonego we współpracy z organizacją humanitarną Oxfam Intermon, na plantacjach warzyw i owoców w krajach UE pracuje już co najmniej 2,4 mln imigrantów.

Zdaniem ekspertów hiszpańskiej uczelni, precyzyjna liczba imigrantów zatrudnionych jako siła robocza w europejskim rolnictwie nie jest znana, do czego przyczynia się m.in. zjawisko wyzyskiwania i wykorzystywania przybyszów oraz ukrywania ich obecności w gospodarstwach rolnych.

ue, rosja, białoruś, zboże, cło

Unia Europejska podniesie cła importowe na zboże z Rosji i Białorusi

Kraje Unii Europejskiej podjęły w czwartek ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych...

“Imigranci stali się strukturalnym elementem łańcucha rolno-spożywczego w UE, co oznacza, że nadużycia, których doświadczają, są również strukturalne” - ocenił współautor raportu Carlos Ruiz.

Wśród najczęściej doświadczanych form nadużyć wobec zatrudnionych w europejskim rolnictwie autorzy studium wymienili zarobki niższe od minimalnej pensji krajowej, zmuszanie do pracy w nadgodzinach, a także zakwaterowanie w pomieszczeniach niespełniających wymogów sanitarnych.

Powszechnym zjawiskiem na europejskich plantacjach, jak dodają autorzy raportu, są też wypadki przy pracy imigrantów, które wynikają często z braku odpowiedniego przeszkolenia. Najpowszechniejszymi urazami są udary wynikające ze zbyt długiego przebywania na słońcu, pogryzienia przez psy, a także upadki i rany odniesione przez niewłaściwe używanie narzędzi i maszyn rolniczych.

Raport został opracowany na podstawie analizy badań naukowych dotyczących sytuacji imigrantów na europejskich plantacjach w latach 2018-2023.

Poleć
Udostępnij