Ptasia grypa zabiła dwa tysiące kaczek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2016,12:15 Aktualizacja: 02-12-2016,12:45
A A A

W południowo-zachodniej Francji wykryto przypadki ptasiej grypy - poinformowało w piątek ministerstwo rolnictwa w Paryżu. Przyczyną padnięcia 2 tys. kaczek na fermie w rejonie Tarn był wysoce zaraźliwy, ale niegroźny dla człowieka wirus H5N8.

Wcześniej wirus ten wykryto 26 listopada u dzikich kaczek w Pas-de-Calais na północy Francji. Pojawienie się H5N8 na fermie drobiu "nie pozwoli Francji na planowane odzyskanie 3 grudnia statusu kraju wolnego od ptasiej grypy", wymaganego przy eksporcie poza Europę drobiu i foie gras (pasztet strasburski) - czytamy w oświadczeniu francuskiego resortu rolnictwa.

Ptasia grypa szaleje w Europie. Kolejne ogniska choroby

W ostatnich dniach na Starym Kontynencie pojawiły się kolejne ogniska wirusa H5N8 wywołującego ptasią grypę.   Węgry poinformowały o dziewięciu kolejnych fermach w południowej części kraju, na których odnotowano zarażone wirusem ptaki....

Największym światowym importerem tego pasztetu z Francji jest Japonia.

Francja straciła status kraju wolnego od ptasiej grypy po wystąpieniu pod koniec 2015 roku na fermach drobiu na południowym zachodzie kraju kilkudziesięciu ognisk wysoko patogennego wirusa H5N8.

Produkcja foie gras spadła wtedy o 25 procent, powodując także wysokie straty związane z wprowadzeniem na fermach drobiu nowych zabezpieczeń przeciwko rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy.

W listopadzie ogniska ptasiej grypy wykryto w Niemczech i Danii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement