Przymrozki spowodowały ogromne straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2017,11:50 Aktualizacja: 07-05-2017,12:01
A A A

Właściciele winnic w regionie Bordeaux na południowym zachodzie Francji mogli stracić nawet połowę tegorocznych zbiorów w wyniku trwających przez dwa dni kwietnia przymrozków - podał w sobotę Reuters, powołując się na przedstawicieli sektora winiarskiego.

- Dla win bordeaux szacujemy, że straty będą wynosić ok. 50 proc. - powiedział Bernard Farges ze związku producentów win bordeaux i bordeaux superieur.

winnice, winorośla, wino, produkcja wina, wino gronowe

W Polsce jest coraz więcej winnic

Wino gronowe z polskich winnic wciąż pozostaje rzadkością, jednak jego produkcja w ostatnich latach zaczęła się dynamicznie rozwijać.    Od sierpnia 2015 do lipca 2016 r. wyprodukowano w Polsce 5,1 tys. hl wina gronowego (według danych...
Straty są szacowane na 1-2 miliardy euro, a produkcja ma być mniejsza o 350 mln butelek. Dotknięte są także regiony Cognac, Bergerac oraz Lot i Garonna.

W zależności od apelacji niektórzy plantatorzy winogron szacują swoje straty na 15-30 proc.; inni jednak zgłosili, że przepadły im całe tegoroczne zbiory.

Na skutek złej pogody już ubiegłoroczna produkcja win francuskich spadła o 10 proc.

Najbardziej dotknięta była Szampania, gdzie wystąpiły wiosną przymrozki, na skutek czego zbiory były mniejsze o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!