Przejęto tony "lewych" pestycydów. Wielka operacja Europolu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2017,14:50 Aktualizacja: 06-07-2017,15:05
A A A

W ramach dużej operacji prowadzonej w 16 krajach Unii Europejskiej, celnicy skonfiskowali 122 tony nielegalnych pestycydów. Środki przejęto w wyniku kontroli statków i samolotów przybywających do Europy - poinformował w czwartek Europol.

Akcja pod kryptonimem "Silver Axe II" była prowadzona we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, na Litwie.

pestycydy, kas, środki ochrony roślin, podrabiane środki ochrony roślin, kas, podkarpacie

Rolnicy, zgłaszajcie nielegalne pestycydy. To w waszym interesie!

Walka z nielegalnymi, podrabianymi środkami ochrony roślin leży w interesie producentów, dystrybutorów, sprzedawców, ale także samych rolników. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca do...

- Ilość przechwyconych podrobionych pestycydów wystarczyłaby do pokrycia terenu prawie dwukrotnie większego niż powierzchnia Luksemburga - powiedziała Tine Hollevoet, rzeczniczka Europolu.

Według Chrisa Vansteenkiste, szefa jednostki Europolu zajmującej się przestępstwami przeciwko wartości intelektualnej większość spośród skonfiskowanych towarów wyprodukowano w Chinach, z surowców złej jakości i często niebezpiecznych.

Jak tłumaczył, mogą one nie tylko niszczyć uprawy, szkodzić człowiekowi czy zanieczyszczać środowisko, lecz także często mają bardzo niską temperaturę zapłonu.

- Niektóre z tych produktów chemicznych mogą się zapalić w temperaturze tak niskiej jak 28 stopni Celsjusza - mówił Vansteenkiste w rozmowie z AFP. Zapewnił, że skonfiskowane towary zostaną wkrótce zniszczone.

W zeszłym miesiącu Europol podał, że Chiny i Hongkong są głównymi miejscami, z których do całego świata trafiają podrabiane produkty. Istnieją obawy, że wraz z większym wykorzystaniem połączeń kolejowych z Chin do Europy przemytnicy będą coraz częściej używać tej formy transportu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement