Przedłużono prawo do pracy w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2020,13:10 Aktualizacja: 01-06-2020,13:56
A A A

Rząd Hiszpanii przedłużył o 2 lata prawo do pracy w rolnictwie dla imigrantów, którzy w czasie epidemii Covid-19 zatrudnieni byli w sektorze. Decyzja jest równoznaczna z nadaniem takim osobom dwuletniego prawa pobytu w kraju.

Zgodnie z przyjętym dekretem Rada Ministrów zgodziła się też, aby po upływie dwóch lat imigranci zatrudnieni w rolnictwie mogli przedłużyć prawo do pobytu i pracy w Hiszpanii.

test w systemie Drive Thru, pracownicy sezonowi, kwarantanna w gospodarstwie, Główny Inspektorat Sanitarny

Pracownicy sezonowi będą mieli wykonywany test w systemie Drive Thru

Główny Inspektorat Sanitarny doprecyzował procedury zatrudnienia pracowników sezonowych z zagranicy. Pracownik zatrudniony w rolnictwie, który jest ubezpieczony w KRUS, musi wykonać test na koronowirusa w systemie Drive Thru....

Z deklaracji rządu wynika, że nowy dekret służy zapewnieniu sektorowi rolnemu brakujących rąk do pracy. Z powodu restrykcji związanych z przemieszczaniem się w okresie epidemii, konieczne było też określenie jasnych zasad pobytu tymczasowych imigrantów i uregulowanie ich sytuacji prawnej.

Rządowy dekret jest też odpowiedzią na liczne apele hiszpańskich stowarzyszeń rolniczych, które wzywały gabinet Sancheza do stworzenia systemu zachęt do pracy w rolnictwie. Wskazywały na konieczność zapewnienia rąk do pracy przed nadejściem okresu zbiorów, a liczbę brakujących pracowników sezonowych szacowano na około 80 tys.

7 kwietnia, w okresie nasilenia się epidemii koronawirusa, rząd w Madrycie zatwierdził przepisy ułatwiające bezrobotnym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Hiszpanii, podejmowanie pracy w rolnictwie.

Luis Planas, minister rolnictwa tłumaczył wówczas, że nowy przepis obejmuje też obcokrajowców, którzy nie mają jeszcze uregulowanej sytuacji prawnej w tym kraju.

Szef resortu wyjaśnił, że zatwierdzone przez rząd przepisy dają "pierwszeństwo w pracy w rolnictwie" tym imigrantom, których umowy o pracę wygasły po wprowadzeniu w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego 15 marca.

Dodał, że priorytetowo będą traktowani cudzoziemcy, których kontrakty o pracę zakończą się przed 30 czerwca.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj