Protestujący serbscy rolnicy blokują drogi. Żądają m.in. zniesienia akcyzy na paliwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2023,14:15 Aktualizacja: 20-11-2023,14:16
A A A

Rolnicy zablokowali w poniedziałek fragment autostrady przebiegający przez centralną Serbię oraz kilka innych dróg, głównie na północy kraju. Podczas trwających już kolejny dzień protestów żądają m.in. zniesienia akcyzy na paliwo czy zwiększenia dopłat dla producentów żywności - poinformowała telewizja N1.

Rolnicy zablokowali drogę łączącą Kovin z Panczewem w pobliżu Belgradu ponad 50 traktorami. Na przejazd pozwalają jedynie karetkom pogotowia i samochodom z dziećmi. Rolnicy niezmiennie od kilku dni blokują też mniejsze drogi, przede wszystkim w północnej i rolniczej Vojvodinie.

Jak podały serbskie media, w miejscu blokad - pomimo obecności policji - dochodzi do incydentów. Jeden z zatrzymanych kierowców, po nieskutecznej wymianie zdań z rolnikami, próbował sam usunąć przeszkody blokujące przejazd.

Zaangażowani w protest rolnicy domagają się zniesienia akcyzy na paliwa oraz uregulowania giełdy towarowej, na co - jak podkreślali - rząd zgodził się w maju. Chcą też m.in. zwiększenia dopłat do hektara i zachęt oraz wsparcia dla produkcji mleka i hodowli bydła.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!