Polska zablokowała dodatkowy import cukru na unijny rynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2017,9:00 Aktualizacja: 28-04-2017,9:17
A A A

Komisja Europejska zrezygnowała z dodatkowego importu cukru. Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa wycofał się z tej decyzji - poinformował polski resort rolnictwa w komunikacie.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie miał być w czwartek głosowany podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych, ale komisarz Hogan wydał w środę oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji.

buraki, zbiór, kombajn

Co zawiera Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe?

Przybliżamy najważniejsze zapisy Ogólnopolskiego Porozumienia Branżowego zawartego przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego i Związek Producentów Cukru w Polsce. Porozumienie weszło w życie w dniu popisania (19...

Wcześniej list w tej sprawie napisał do Hogana minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. "Jestem przeciwny planowanemu przez Komisję Europejską zwiększeniu podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej" - napisał szef resortu wyrażając swoją dezaprobatę dla takich działań.

Jurgiel zwrócił uwagę, że "w związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 roku producenci cukru zwiększyli kontraktację buraków pod produkcję w kampanii 2017/2018", co oznacza, iż produkcja cukru w Unii wzrośnie.

Zdaniem ministra, podstawowym źródłem zaopatrzenia unijnego rynku powinna być produkcja cukru z buraków uprawianych w UE. W pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy (wyprodukowany ponad przyznany limit), który jak nakazują przepisy - trzeba wyeksportować poza Unię.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że "produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym".

Polska jest trzecim - po Francji i Niemczech - producentem cukru w UE.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu