Polska za wsparciem rozwoju upraw roślin białkowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2020,9:25 Aktualizacja: 23-09-2020,9:29
A A A

15 państw, w tym Polska, przedłożyła deklarację na temat potrzeby rozwoju uprawy roślin białkowych w UE - poinformował resort rolnictwa. Chodzi m.in. o reformę WPR i większe wsparcie dla upraw roślin strączkowych.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa brał udział w Brukseli w posiedzeniu Rady Ministrów ds. rolnictwa (AGRIFISH). Podkreślił, że Polska wielokrotnie wnioskowała o zwiększenie produkcji białka, w tym bez GMO w Europie, dlatego popiera wspólne stanowisko przedstawione przez Francję, dotyczące wsparcia produkcji roślin białkowych w ramach przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

wysokobiałkowe surowce paszowe, import białka, strączkowe pastewne

Import białka rośnie. Jedzie do nas z całego świata

Z Brazylii, Argentyny, Ukrainy, Czech, Niemiec - import do Polski wysokobiałkowych surowców paszowych przekroczył w 2019 roku 3 miliony ton. Tak wynika z rządowych danych. Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa odpowiadając na jedną z...

- Program rozwoju produkcji białek roślinnych stanowi sposób efektywnego podejścia do wielu wyzwań środowiskowych i klimatycznych stojących przed rolnictwem europejskim, wskazanym w strategiach "Od pola do stołu" i "Bioróżnorodności" - mówił polityk podczas spotkania.

Ministerstwo poinformowało, że podczas posiedzenia, prezydencja niemiecka przedłożyła do dyskusji dwa ważne tematy WPR - dotyczące zielonej architektury w rolnictwie oraz nowego modelu wdrażania polityki rolnej po 2020 r.

Polska nie neguje zrównoważonego podejścia do produkcji rolnej, lecz przy większych ambicjach środowiskowych, należy zapewnić rolnikom odpowiednie wsparcie finansowe.

- Jako działania najefektywniejsze i najistotniejsze dla spełniania wymogów środowiskowych i klimatycznych, uważamy instrumenty drugiego filara: działania środowiskowo-klimatyczne, modernizację gospodarstw i doradztwo. Eko-schematy powinny być jedynie uzupełnieniem działań środowiskowych drugiego filara. Dlatego jesteśmy przeciwni ustalaniu limitu wydatków na eko-schematy w filarze pierwszym - podkreślił minister.

soja, uprawa soi, import białka, rośliny bobowate, nakło nad notecią

Warto postawić na uprawę soi i rozwijać programy białkowe

- Uprawa soi w Polsce jest nie tylko możliwa, ale bardzo potrzebna, aby przynajmniej w części uniezależnić się od importu białka - przekonywał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu wziął udział w Krajowym Dniu Soi,...

Według Ardanowskiego, taki limit nie daje gwarancji lepszego ukierunkowania na środowisko. Może za to nieść ryzyko utraty niewykorzystanych środków. Dodatkowo komplikuje to wdrażanie tego instrumentu.

W trakcie posiedzenia AGRIFISH, zwrócił ponadto uwagę, że Polska z zaniepokojeniem przyjęła informację z Komisji Europejskiej, że ta skłania się ku opcji rezygnacji przez UE z możliwości korzystania z kontyngentów taryfowych WTO w dostępie do rynku Wielkiej Brytanii, nawet w scenariuszu braku porozumienia w negocjacjach dwustronnej umowy o wolnym handlu.

Polska podpisała też memorandum o porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Republiki Cypryjskiej. Dokument zakłada szeroki zakres współpracy w obszarach nauki i technologii w dziedzinie rolnictwa i rozwoju wsi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj