Copy LinkXFacebookShare

Polska chce wprowadzenia kaucji na przewóz zboża z Ukrainy

Wnioskujemy o to, aby Komisja Europejska wsparła naszych rolników dodatkowymi środkami, które mogłyby zrekompensować straty w związku z przewozem ukraińskich towarów rolno-spożywczych przez Polskę – mówił w Brukseli Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

– Wszystko na to wskazuje, że w najbliższych dniach decyzja zapadnie. Pan komisarz (ds. rolnictwa) Janusz Wojciechowski poinformował mnie, że rozporządzenie jest gotowe i środki z rezerwy przeznaczonej na ten cel jako Polska otrzymamy i będziemy mogli wsparcia rolnikom udzielić – poinformował polityk po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa.

Wysokość udzielonej przez UE pomocy to 30 mln euro. Pomoc będzie mogła zostać uzupełniona przez sumę o takiej samej wysokości ze środków krajowych.

– Oczywiście chcemy pomagać i będziemy pomagać Ukrainie. Natomiast musimy też dbać o naszych rolników. Działania zmierzają w tym kierunku, aby chronić nasz rynek rolny. W związku z tym niebawem, po ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej, wsparcie dla polskich rolników, dla producentów pszenicy i kukurydzy będzie uruchamiane – zadeklarował wiceminister.

Zwrócił uwagę na skomplikowaną sytuację na rynku zbóż. – W związku z tym, że baliśmy się o brak zboża, kiedy wybuchła wojna ceny wzrosły, a dziś zboże pojawia się na giełdach, na rynkach i jest to jeden z głównych powodów obniżki cen. Ale na nasz rynek, szczególnie w Polsce wschodniej, ma wpływ zboże, które nie trafia dalej. W związku z tym rekompensata dla rolników jest bardzo zasadna – podkreślił Bartosik.

– Chcę przypomnieć, że cały czas kontrolujemy jakość zboża, a w porozumieniu z ministrem rolnictwa Ukrainy zdecydowaliśmy o tym, że transporty ukraińskie będą plombowane i ziarno będzie dostarczane do odbiorcy tak, aby nic po drodze się z nim nie działo, czyli żeby nie zostawało u nas – dodał.

Wiceminister ujawnił, że podczas spotkania z innymi szefami resortów rolnictwa krajów unijnych wystąpił z pomysłem wprowadzenia kaucji na przewóz zboża z Ukrainy. – Tu też byśmy potrzebowali zgody KE. To jest postulat dopiero co złożony. (…) Nasz sąsiad jest ogromnym producentem. Chcielibyśmy być głównie krajem tranzytowym, a nie docelowym towarów rolno-spożywczych z Ukrainy – skonkludował Bartosik.
 

Zobacz nas w Google News

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR