Polak wiceszefem komisji śledczej. Pestycydy pod lupą parlamentu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2018,9:00 Aktualizacja: 13-03-2018,9:15
A A A

W Strasburgu wybrano kierownictwo powołanej niedawno przez Parlament Europejski komisji śledczej do spraw unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Wiceprzewodniczącym został europoseł PiS Bolesław Piecha.

Glifosat to substancja aktywna często wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Preparat jest na rynku od ponad 40 lat. Państwa unijne po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na jego stosowanie na 5 lat. Przeciwko temu protestowały m.in. organizacje ekologiczne.

glifosat, monsanto, szkodliwość glifosatu, licencja na stosowanie glifosatu, herbicyd Roundup, komisja europejska

Specjalna komisja zbada sprawę przedłużenia licencji na glifosat

Szefowie grup politycznych europarlamentu dali zielone światło na powołanie specjalnej komisji, która przyjrzy się przedłużeniu licencji na stosowanie glifosatu, wywołującego kontrowersje aktywnego składnika środków...

Zadaniem nowej komisji (będzie liczyć 30 członków) jest wyjaśnienie licznych kontrowersji związanych ze stosowaniem m.in. glifosatu. Jak dodaje Piecha, obecnie panuje zamieszanie informacyjne i zadaniem tego gremium jest ustalenie, czy i które pestycydy stosowane w rolnictwie są bezpieczne dla zdrowia ludzi.

- Mieliśmy doniesienia chociażby w przypadku DDT, czyli słynnego środka przeciwko stonce, kiedy to po wielu latach bojów okazało się, że ma jednak niekorzystny wpływ na życie ludzi, że jest rakotwórczy. Powstaje pytanie, ile jeszcze dodatkowych pestycydów ma takie a nie inne działanie - powiedział europoseł.

Polityk zapowiedział zdecydowany protest w przypadku pojawienia się dowodów na manipulację danymi. - W pierwszej kolejności będziemy patrzyli na zdrowie ludzi, bo ono jest najważniejsze - zaznaczył. Komisja śledcza będzie pracować przez dziewięć miesięcy.

glifosat, monsanto, szkodliwość glifosatu, licencja na stosowanie glifosatu, Vytenis Andriukaitis, herbicyd Roundup

Licencja na stosowanie glifosatu przedłużona. Polska głosowała "za"?

Państwa członkowskie UE zagłosowały za odnowieniem licencji na stosowanie wywołującego kontrowersje aktywnego składnika środków chwastobójczych, glifosatu - podała Komisja Europejska. - Głosowanie pokazuje, że jak wszyscy chcą, to...

Zdaniem Piechy to zbyt krótki okres, by powołała własny ośrodek odpowiedzialny za przeprowadzenie stosownych badań. - W archiwach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), komisji ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności PE i Komisji Europejskiej na pewno są duże pokłady wiedzy na ten temat. Trzeba je zebrać, opracować i przygotować wspólny komunikat - podkreślił.

Specjalna komisja będzie zajmowała się procedurą autoryzacji, rolą Komisji Europejskiej w odnowieniu licencji, możliwymi konfliktami interesów w procedurze oraz rolami unijnych agencji w tym procesie. Na koniec prac ma wydać raport, który będzie głosowany przez europarlament.

W przyjętej w październiku rezolucji PE podkreślił, że ujawnione dokumenty tzw. Monsanto Papers, firmy, która produkuje środek Roundup (jego aktywnym składnikiem jest glifosat), podają w wątpliwość wiarygodność niektórych badań wykorzystywanych jako argument za przedłużeniem licencji.

glifoast, monsanto, szkodliwość glifosatu, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, Europejska Agencja Chemikaliów

Glifosat dzieli polityków. Parlament Europejski za zakazem stosowania

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą, żeby glifosat został kompletnie zakazany na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Zakaz stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych miałby zacząć obowiązywać natychmiast. Glifosat to substancja chętnie...

Z dokumentów wynikało, że koncern zatrudniał anonimowych autorów do napisania raportu naukowego o szkodliwości glifosatu dla zdrowia. Dokument później został jedynie podpisany nazwiskami niezależnych naukowców. Zdaniem aktywistów organizacji ochrony zdrowia i środowiska, miało to na celu przekonanie unijnych specjalistów, że substancja nie jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, i w rezultacie przedłużenie licencji na jego stosowanie w UE.

Sprzeczne opinie w sprawie glifosatu wydane przez dwie różne instytucje, czyli Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), organ doradczy KE, i należącą do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) były przyczyną braku zgody na przedłużenie licencji na stosowanie tego środka na 15 lat. Taki okres początkowo zaproponowała KE, ale nie zgodziły się na to państwa UE.

IARC zaklasyfikował glifosat jako substancję "prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi", zdaniem EFSA herbicyd nie jest szkodliwy.

Później KE zwróciła się do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) o przygotowanie ostatecznej opinii na ten temat. W marcu 2017 roku ECHA uznała, że "dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości".
 

Poleć
Udostępnij