Połączenia telefoniczne wykonywane w UE będą tańsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2016,15:35 Aktualizacja: 27-04-2016,15:40
A A A

Od soboty nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Oznacza to, że za połączenia roamingowe możemy płacić mniej.

"Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych" - podkreślił w komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata. Oznacza to, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 r. UKE podał, że stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie.

telefony komórkowe, smartfony, cbos

CBOS: 91 procent Polaków korzysta z telefonu komórkowego

91 proc. dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych - 41 proc. z klasycznych, 35 proc. ze smartfonów, a 15 proc. ma oba urządzenia - wynika z badania CBOS. "Poza prowadzeniem rozmów (100 proc.), 78...

"Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. (…) Przeniesiono krajową cenę detaliczną, czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata, czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi" - wyjaśnił Urząd.

UKE podał przykład. Jeżeli minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 29 gr, operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego w wysokości 25 gr, to wówczas abonent za minutę w roamingu zapłaci 54 gr.

Urząd wyjaśnił, że wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat.

"Klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu, może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego" - podał UKE.

UKE poinformował, że od 15 czerwca 2017 r., opłata dodatkowa nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia według krajowej ceny detalicznej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement