Podwójne standardy jakości. Na wschodzie UE jest gorsza żywność?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2017,14:20 Aktualizacja: 27-02-2017,14:39
A A A

Węgry i Słowacja zwrócą się do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych w celu wyeliminowania "podwójnych standardów jakości" stosowanych przy sprzedaży artykułów żywnościowych na wschodzie i zachodzie UE - poinformował resort rolnictwa w Budapeszcie.

Oba kraje utrzymują, że ponadnarodowe koncerny na biedniejszym rynku wschodnim sprzedają gorszą żywność niż ma to miejsce na Zachodzie. Chodzi przy tym o produkty oferowane pod tymi samymi markami.

promocja żywności, żywność, produkt polski, znakowanie żywności, nik, arr

Polska żywność znana na świecie dzięki funduszom promocji

Fundusze promocji produktów rolno-spożywczych dobrze wykorzystują pieniądze UE, dzięki czemu polska żywność jest coraz lepiej znana na świecie - informuje NIK. Problemem są koszty obsługi funduszy i brak ogólnej strategii promocji...

Ministerstwo rolnictwa Węgier poinformowało w poniedziałek, że Budapeszt i Bratysława zgłoszą wniosek w tej sprawie 6 marca, podczas posiedzenia unijnej rady ds. rolnictwa i rybołówstwa. Węgry z zadowoleniem przyjęły też inicjatywę Słowacji, która chce, aby ten temat stał się przedmiotem rozmów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W zeszłym tygodniu Robert Fico, premier Słowacji mówił, że do takiego spotkania może dojść w tym tygodniu. O konieczności wprowadzenia zakazu sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości mówił też Marian Jureczka, czeski minister rolnictwa.

Czeskie organizacje konsumenckie od dawna narzekają na niższą jakość żywności sprzedawanej przez duże firmy. Ale brakuje im - jak pisała agencja Reutera - siły przebicia, ponieważ sprzedaż tych artykułów jest w UE legalna, jeśli tylko na opakowaniach wyszczególniono wszystkie składniki produktu.

Firmy utrzymują, że stosując różne receptury, zaspokajają lokalne gusty.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj