Podatek od wołowiny a... problem zmian klimatu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
16-05-2016,12:25 Aktualizacja: 16-05-2016,13:22
A A A

Duńska Rada Etyki zagłosowała za wprowadzeniem podatku od wołowiny, który miałby wpłynąć na ograniczenie zmian klimatycznych na świecie.

Rada podkreśla, że 19-29 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji żywności, w tym aż 10 proc. z wytwórczości mięsa wołowego. Dlatego - według jej przedstawicieli - Duńczycy są etycznie zobowiązani do zmiany nawyków żywieniowych, natomiast podatek od wołowiny będzie wpływał na ograniczenie emisji przy jednoczesnym podnoszeniu świadomości problemu - informuje FAMMU/FAPA.  

eksport wołowiny, rynek mięsa, dania-japonia, choroba szalonych krów

Dania będzie mogła wznowić eksport wołowiny do Japonii

Japonia zniosła wprowadzone w 2001 roku embargo na duńską wołowinę w związku z zagrożeniem tzw. chorobą szalonych krów (BSE). Wcześniej Japończycy zdecydowali się na otwarcie swojego rynku na dostawy tego gatunku mięsa z Francji, Irlandii,...

Członkowie tego gremium przekonują, że nowa danina przyczyni się także do zdrowszego odżywiania konsumentów. "Pozostawianie tzw. etycznego żywienia w gestii indywidualnych zachowań konsumentów jest mało efektywne, stąd korzystniejsze jest wprowadzenie obligatoryjnego podatku od żywności szkodliwej dla klimatu" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo Rolnictwa i Żywności w Kopenhadze w odpowiedzi stwierdziło, że Rada Etyki wydając swoją rekomendację znajdowała się na "niewłaściwym torze". Zdaniem resortu "jeśli chce się być dobrym dla klimatu należy myśleć zupełnie w innym kierunku, a wyzwania wymagają przyjęcia globalnych rozwiązań".

Ministerstwo skrytykowało Radę za próbę przeniesienia odpowiedzialności za redukcję gazów cieplarnianych na konsumentów, podkreślając, że Dania podjęła działania w produkcji żywności, sprzyjające klimatowi oraz środowisku i wyprzedziła pod tym względem wiele krajów na świecie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu