Po 2021 roku fundusze UE dla Polski będą o wiele skromniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2017,13:25 Aktualizacja: 18-07-2017,13:35
A A A

Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska obawia się, że po roku 2021 "fundusze dla Polski będą o wiele skromniejsze". Według niej to, ile Polska otrzyma w nowej perspektywie finansowej, będzie wiadomo w przyszłym roku.

Komisarz Bieńkowska przyznała podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Słupsku, iż "obawia się, że po roku 2021 fundusze dla Polski będą o wiele skromniejsze".

dopłaty, pieniądze, WPR, wspólna polityka rolna, UE, pieniądze dla rolników

Jakie będą losy dopłat bezpośrednich? Założenia są niepokojące

Wielu polskich gospodarzy na zastrzyk gotówki z tytułu płatności bezpośrednich czeka niemal przestępując z nogi na nogę. A co jeśli będą one znacznie mniejsze albo zabraknie ich w ogóle? Półmetek okresu finansowego 2014-2020...
Powiedziała, że dopiero w przyszłym roku będzie wiadomo, ile Polska otrzyma z unijnej kasy. - Te rozmowy dopiero się w tej chwili rozpoczynają - tłumaczyła. - Mogę natomiast państwu powiedzieć to, co mówię od kilku miesięcy, i to co słyszy się w Brukseli ze wszystkich instytucji, że to, w jaki sposób Polska jest w tej chwili postrzegana i to, co się dzieje w Polsce, na pewno będzie miało wpływ na wielkość przyszłego budżetu - mówiła Bieńkowska w Słupsku.

Komisarz wyjaśniła, że na zmniejszenie budżetu dla naszego kraju będą miały wpływ nie tylko zewnętrzne ograniczenia (np. Brexit), ale, jak mówiła, także "względy wyłącznie księgowe, wyliczenia, o ile jesteśmy bogatsi, i o ile mniej w związku z tym dostaniemy pieniędzy bo to było oczywiste od samego początku".

Przypomniała, że "w obecnym budżecie (na lata 2014-2020 - PAP) Polska dysponująca 100 mld euro jest największym w historii beneficjentem funduszy strukturalnych". - Ten budżet będzie ostatnim takim dużym - dodała.

Wspólna Polityka Rolna, WPR, pieniądze na WPR, WWF Polska, rolnictwo, KE

Ekolodzy chcą głębokich zmian w WPR

Prawie połowa budżetu Unii Europejskiej jest przeznaczana na obecną Wspólna Politykę Rolną (WPR). Mimo to znaczna część właścicieli małych i średnich gospodarstw rolnych, traci pracę. Dlaczego? Ponieważ większość budżetu WPR trafia do...
Oceniła, że "gdyby liczyć tylko księgowo", uwzględniając ograniczenia zewnętrzne, to "na pewno tych pieniędzy byłoby więcej niż kwota, o jakiej możemy myśleć na przyszłość".

Unijna komisarz poinformowała, że "projekt (następnego - PAP) budżetu wyjdzie z KE prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku". Oceniła, że w przyszłym roku "będą zakończone wszystkie rozmowy" m.in. w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, z krajami członkowskimi. Uważa ona, że "w przyszłym roku będzie wiadomo, jaki Polska będzie miała budżet". Nowy budżet będzie obowiązywał od 2021 roku.

Elżbieta Bieńkowska przebywała w poniedziałek w Słupsku na zaproszenie prezydenta Roberta Biedronia; uczestniczyła w spotkaniu m.in. na temat drogi ekspresowej S6 z samorządowcami, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami nauki ziemi słupskiej i koszalińskiej.

ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie, rząd

Rząd zatwierdził nasze priorytety WPR po 2020 roku

Rada Ministrów przyjęła dokument "Wspólna polityka rolna po 2020 roku - polskie priorytety". W dokumencie zaprezentowano polski punkt widzenia na przyszłość unijnej polityki rolnej. Dokument został przedłożony przez ministra...
Pod koniec czerwca KE przedstawiła wstępne koncepcje w sprawie finansów UE do 2025 roku. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości.

Twarde wskazanie KE na chęć uzależnienia przyznania funduszy od spełniania unijnych wartości przez kraje członkowskie mogłoby być niekorzystne dla Polski, która objęta jest procedurą praworządności.

KE przedstawiła pięć wariantów, jakie wobec budżetu mogą przyjąć państwa członkowskie w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Tylko w jednym scenariuszu, który zakłada większą integrację, nie przewiduje się cięć w unijnej polityce rolnej i kluczowej dla Polski polityce spójności.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu