Otwarto granice dla pracowników sezonowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2020,14:25 Aktualizacja: 07-05-2020,14:57
A A A

Rząd Węgier umożliwił pracownikom sezonowym z państw sąsiednich uczestniczenie w pracach rolnych na terytorium kraju - poinformowała w czwartek Narodowa Izba Gospodarki Rolnej (NAK). Stosowny dekret został opublikowany w Monitorze Węgierskim.

Izba powiadomiła w komunikacie, że ułatwienia takie wprowadzono na jej wniosek i poprawią one sytuację przede wszystkim w branży ogrodniczej.

Zagraniczni pracownicy będą przed wjazdem poddawani badaniu stanu zdrowia pod kątem zakażenia koronawirusem.

praca, ukraina, pracownicy sezonowi z ukrainy

Polskie rolnictwo czekają poważne problemy

Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy muszą w tym roku mierzyć się z brakiem rąk do pracy. - Do sezonowych zbiorów owoców miękkich przyjeżdżało co roku niespełna 500 tys. osób - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej...

Co najmniej na 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy pracodawca będzie musiał podać straży granicznej ich nazwiska, numery dokumentów tożsamości, adres zamieszkania na Węgrzech, a także miejsce i termin wykonywanej pracy (konieczne będzie okazanie umowy lub zaświadczenia od pracodawcy).

NAK podkreślił, że pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła braki sezonowej siły roboczej doświadczane na Węgrzech w ostatnich latach. Spowodowało to opóźnienie zbioru cennych produktów rolnych, co nie tylko wiąże się ze stratami dla gospodarzy, ale też zagraża bezpieczeństwu zaopatrzenia.

Przykładem mogą być tegoroczne zbiory szparagów i truskawek. W uprawach szparagów przymrozki późną wiosną spowodowały poważne szkody, ale nawet zbiory mniejszej ilości tego warzywa stanowią problem.

pracownicy sezonowi, zbiory owoców i warzyw, praca w rolnictwie, jan krzysztof ardanowski

Ministerstwo rozważa, jak zachęcić pracowników sezonowych do przyjazdu

- Największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest w ogrodnictwie. Resort rozważa, jak zachęcić ich do przyjazdu do Polski i zatrzymać w gospodarstwach - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jak zauważył szef...

Według NAK węgierscy producenci szparagów potrzebują 4500 przygotowanych i doświadczonych pracowników sezonowych. W przypadku truskawek, gdzie szczyt zbiorów rozpoczął się w tym tygodniu, zapotrzebowanie jest znacznie większe - potrzeba 13 tys. pracowników sezonowych.

NAK dodał, że od początku lata do października, aż do zbiorów jabłek i winobrania, stale będzie potrzeba w rolnictwie 60-70 tys. pracowników sezonowych miesięcznie.

W dekrecie napisano, że przejścia graniczne dla zbiorowego przekraczania granicy przez pracowników sezonowych w rolnictwie zostaną wyznaczone przez policję. Nie będzie możliwe przekraczanie granicy indywidualnie.

Pracownicy sezonowi z krajów sąsiednich będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę w miejscu pracy – tzn. będą mogli opuszczać miejsce zakwaterowania tylko w celu wykonywania pracy i grupowo. O ich wyżywienie musi zadbać pracodawca.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj