Od przyszłego roku stosowanie glifosatu będzie tam bardzo ograniczone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2018,8:10 Aktualizacja: 10-12-2018,8:17
A A A

Od przyszłego roku w Czechach stosowanie środków zawierających glifosat zostanie bardzo ograniczone - podało w komunikacie ministerstwo rolnictwa w Pradze.

Glifosat to aktywny środek wielu preparatów chwastobójczych, powszechnie stosowanych w uprawach rolniczych i ogrodowych czy parkowych. Wprowadziła go na rynek w 1974 roku jako składnik herbicydu Roundup amerykańska firma biotechnologiczna Monsanto, w tym roku kupiona przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego, koncern Bayer.

glifosat, Czechy, zakaz stosowania glifosatu, herbicyd, Monsanto

Zakaz stosowania glifosatu jako środka chwastobójczego i desykantu

Począwszy od przyszłego roku w Czechach stosowanie środków zawierających glifosat ulegnie ograniczeniu - podało w poniedziałek w komunikacie czeskie ministerstwo rolnictwa. Glifosat to aktywny środek wielu preparatów...

Republika Czeska zakaże powszechnego stosowania glifosatu jako środka chwastobójczego i desykantu stosowanego w celu przyspieszenia dojrzewania roślin - podało ministerstwo. Desykacja polega na wysuszaniu i obumieraniu liści takich roślin, jak m.in. koniczyna, rzepak czy słonecznik, przed zbiorem.

W naturalny sposób ich liście schną powoli, a przyspieszająca ten proces desykację przeprowadza się na 1-3 tygodnie przed zbiorem.

- Substancje te będą stosowane tylko w przypadkach, w których nie można zastosować innej skutecznej metody - powiedział Miroslav Toman, minister rolnictwa.

Resort poinformował, że wykorzystanie glifosatu w kraju już spadło z 935 tys. litrów w 2013 r. do 750 tys. litrów w 2017 r.

W 2017 roku Unia Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu licencji na herbicyd na 5 lat, do 2022 roku. Za przedłużeniem głosowało 18 z 28 państw członkowskich, w tym Republika Czeska, Polska i Niemcy.

badanie gleby, pestycydy, pestycydy w ziemi, projekt rolniczy Diverfarming, Violette Geissen

Naukowcy alarmują. Obecność pestycydów zagraża glebom

Badanie próbek gleb pochodzących z 11 krajów europejskich wykazało w większości pozostałości pestycydów - alarmują naukowcy zrzeszeni w unijnym projekcie rolniczym Diverfarming. Wykorzystywanie zabiegów fitosanitarnych...

Przeciwko przedłużeniu licencji były m.in. Francja, Włochy i Austria. UE pozwoliła członkom zdecydować ostatecznie o nałożeniu ograniczeń na stosowanie glifosatu na poziomie krajowym.

W przyjętej w październiku zeszłego roku rezolucji Parlament Europejski podkreślił, że ujawnione dokumenty, tzw. Monsanto Papers, podają w wątpliwość wiarygodność niektórych badań wykorzystywanych jako argument za przedłużeniem licencji.

W lutym br. PE powołał komisję śledczą do spraw unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Jej wiceprzewodniczącym został europoseł PiS Bolesław Piecha.

Całkowitego zakazu stosowania glifosatu w Europie domagają się organizacje ekologiczne, jak Greenpeace. Monsanto tymczasem twierdzi, że jego herbicyd odpowiada normom stosowanym w UE.

Według agendy WHO, Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) glifosat może być rakotwórczy - przyczyniać się do powstawania chłoniaka nieziarniczego. Wiele innych badań wskazuje, że glifosat niszczy naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego, powoduje deformacje i wady rozwojowe płodu, uszkodzenia DNA, mózgu, rdzenia kręgowego.

W marcu ubiegłego roku Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) unijnej Europejskiej Agencji Chemicznej (ECHA) zachował klasyfikację glifosatu jako substancji powodującej poważne uszkodzenie oczu, ale nie uznał jego szkodliwości w kategoriach rakotwórczych, mutagennych czy toksycznych dla rozrodczości.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu