Obiecujący początek żniw w Rosji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-07-2016,15:05 Aktualizacja: 04-07-2016,15:31
A A A

Tegoroczne żniwa w Rosji rozpoczęły się nieco wcześniej niż w ubiegłych latach. Zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, że plonowanie będzie wyższe niż przed rokiem.

Dotychczas zebrano około 3 mln ton ziarna, a średnie plony są relatywnie wysokie i wynoszą 4,3 t/ha w porównaniu do 3,9 t/ha rok wcześniej. Według niektórych analityków tegoroczna produkcja zbożowa w tym wielkim kraju może osiągnąć nawet 106-110 mln ton - informuje FAMMU/FAPA.

Aleksander Tkaczew, minister rolnictwa już poinformował, że w br. Rosja zamierza wyeksportować około 500 tys. ton zbóż (pszenicy i jęczmienia) do Chin. Władze w Moskwie negocjują ponadto dostęp produktów mięsnych do tamtejszego rynku wieprzowiny, wołowiny i drobiu.

Rosja chce znacznie zwiększyć eksport zbóż do Chin w kolejnych latach. Według resortu rolnictwa początkowo ma to być 2-3 mln ton rocznie przez terminal, którego budowa ma ruszyć już we wrześniu na Syberii. Docelowo Moskwa ma eksportować tą drogą nawet 8 mln ton zbóż rocznie - podała agencja Interfax.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj