Nawet połowę owoców mogły zniszczyć kwietniowe mrozy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2016,11:45 Aktualizacja: 03-05-2016,12:16
A A A

Minusowe temperatury zdziesiątkowały zawiązki owoców na Węgrzech. Być może przepadła nawet połowa plonów - ocenił dzienniku "Magyar Hirlap" wiceszef Rady Plonów oraz Międzybranżowej Organizacji Owoców i Warzyw (FruitVeB) Gyoergy Csizmadia.

W ostatnich dniach na większości obszaru Węgier było minus 6-7 stopni C. W środę i czwartek rano takie temperatury zanotowano w środkowej i zachodniej kraju. W zeszłym tygodniu natomiast temperatura spadła do minus 6 stopni we wschodniej części.

wino, Węgry, eksport wina, rynek win, winnica

Węgierskie wino podbija Europę

Smakosze trunków w Europie nalewają coraz więcej węgierskiego wina. Węgierski producent win Danubiana zanotował w 2015 roku wzrost sprzedaży o 6 procent. Firma Danubiana wyprodukowała w ubiegłym roku 138 tysięcy hektolitrów win -...
Csizmadia powiedział, że jeśli temperatura utrzymuje się poniżej minus 4 stopni nawet przez kilka godzin, to zniszczeniu może ulec 80-100 proc. owoców.

Zaznaczył, że pierwsze szacunki mówiły o stracie 30 proc. plonów, ale z coraz większej liczby miejscowości docierają od producentów informacje o zniszczeniach, toteż może się okazać, że straty sięgną 50 proc. plonów.

Csizmadia zaprzeczył, by producenci skarżyli się po to, by podnieść ceny. Według niego praktycznie nie sposób ochronić plonów w przypadku mrozów sięgających minus 6-7 stopni C.

Jeśli temperatura spada do minus 5-6 stopni C, można umieścić między drzewami świece chroniące przed mrozem albo ogrzewać rośliny przy pomocy gazu, to jednak wymagałoby olbrzymich wydatków - 400-500 tys. forintów (5,7-7,1 tys. z) od hektara. Na Węgrzech technologię tę stosuje jeden-dwóch producentów moreli.

Węgry, biznes, handel, gospodarka, Sławomir Majman, PAIiIZ

Węgry to dobry kierunek eksportowy dla polskich firm

Stopniowe zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy politycznej zaczyna przynosić efekty także dla gospodarki. Pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw zainteresowanych rozwijaniem kontaktów handlowych. - Nasze firmy intensywnie...
Według niego przymrozki mogą spowodować wzrost ceny owoców o 20-25 proc.

Szacuje się, że truskawki mogą kosztować 1000-1200 ft za kg (14-17 zł), dorodne czereśnie 1000 ft, a wiśnie 300-350 ft (4,2-4,9 zł).

Jak podkreślił Csizmadia, w ciągu ostatnich 20 lat spożycie owoców na Węgrzech spadło prawie o połowę, a przy tym producent otrzymuje zaledwie jedną czwartą ceny, którą płaci nabywca.

Wiceminister rolnictwa Gyoergy Czervan powiedział w czwartek w telewizji M1, że rząd spróbuje wesprzeć producentów z funduszu kompensacyjnego, który w tym roku wynosi 24 mld ft (340 mln zł).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement