Na Ukrainie zbiorą więcej pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
09-08-2016,11:15 Aktualizacja: 09-08-2016,12:14
A A A

Niezależna firma analityczna UkrAgroConsult podwyższyła ostatnio przewidywane tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej za naszą wschodnią granicą z 23,3 do 24,8 mln ton.

Korekta uwzględnia najnowsze, oficjalne szacunki areału pszenicy, które zostały podniesione z 6 do 6,2 mln ha. Plony mają natomiast osiągnąć około 4 tony z ha. Według informacji podanych przez ministerstwo rolnictwa w Kijowie ukraińscy rolnicy zebrali na razie 16,6 mln ton tego gatunku zboża z ok. 65 proc. powierzchni upraw - informuje FAMMU/FAPA.

Pszenica z Ukrainy zaleje polski rynek?

Rolnicy obawiają się niekontrolowanego napływu na polski rynek zboża z Ukrainy. Jeśli służby państwa będą tolerować import, producenci zbóż są gotowi zorganizować protesty w różnych miejscach kraju - pisze "Nasz...

Eksperci przypominają, że przed rokiem areał pszenicy w tym kraju wynosił 6,7 mln ha, a średnie plony kształtowały się w zbliżonej wysokości co obecnie, czyli ok. 4 t/ha. W ubiegłym sezonie za naszą wschodnią granicą zebrano 26,5 mln ton pszenicy.

Jęczmienia zebrano dotychczas na Ukrainie 7,3 mln ton z 78 proc. powierzchni. Całkowita produkcja tego gatunku zboża prognozowana jest na 9,4 mln ton.

Bardzo zaawansowany jest postęp produkcji rzepaku bowiem do zebrania pozostały jeszcze nasiona z powierzchni tylko ok. 100 tys. ha. Szacunki wskazują na produkcję w wysokości około 1,2 mln ton w porównaniu do 1,7 mln ton w zeszłym sezonie. Nadwyżka eksportowa tego surowca pozostaje więc - po raz pierwszy od 2007 roku - poniżej 1 mln ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu