Na Ukrainie rośnie produkcja jaj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
22-03-2016,15:10 Aktualizacja: 22-03-2016,15:34
A A A

Związek producentów drobiu w Kijowie szacuje, że w 2016 roku na Ukrainie wyprodukowanych zostanie 18,5 miliarda jaj. To o 10 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy wytwórczość spadła o 14,3 proc. do 16,8 miliarda sztuk.  

Optymistyczne prognozy wynikają z zapowiedzi liderów branży (Avangard, Ovostar Union i Inter-Zaporoże) o produkcyjnej ekspansji. Ukraiński sektor drobiarski ucierpiał bowiem znacznie w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu oraz konfliktu zbrojnego w obwodach donieckim i ługańskim - informuje FAMMU/FAPA.

umowa o wolnym handlu ue-ukraina, phil hogan, jerzy buzek

Ukraina chce się wzorować na polskim rolnictwie

Paneliści międzynarodowej konferencji poświęconej rolnictwu, która odbyła się w Jasionce na Podkarpaciu byli zgodni, że dotychczasowa współpraca w ramach umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą przynosi zyski obu stronom. O...

Fermy Avangard i MHP utraciły dostęp do części aktywów na półwyspie oraz w regionach walk. Sytuację pogarszała również dewaluacja hrywny, która przyczyniła się do obniżenia kapitału operacyjnego korporacji rolnych i doprowadziła do spadku pogłowia drobiu.

W 2015 r. nasz wschodni sąsiad wyeksportował ok. 1 mld jaj. Avangard rozpoczął wysyłki do Wielkiej Brytanii, a Ukraina uzyskała też dostęp do rynku izraelskiego. W bieżącym roku tamtejsze firmy chcą wejść na rynek chiński.

Eksport jaj w br. obniżył się jednak ze względu na wstrzymanie dostaw właśnie do Izraela po wykryciu bakterii Salmonella. Najwięksi producenci zapowiadają jednak szybkie zwiększenie sprzedaży.  

Avangard planuje do 2020 r. wysyłać na zagraniczne rynki 50-60 proc. produkcji, czyli do 3,5 mld jaj rocznie. Plan produkcyjny firmy Ovostar na ten rok to 1,45 mld sztuk (+21 proc. r/r). Większość produkcji trafi jednak na rynek krajowy, choć przed rokiem firma podwoiła eksport.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement