MRiRW: obowiązują wyższe cła na wybrane rosyjskie i białoruskie produkty rolne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2024,16:35 Aktualizacja: 02-07-2024,16:40
A A A

1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Unii Europejskiej podwyższające cła na rosyjskie i białoruskie zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także inne produkty - poinformował we wtorek resort rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniało w komunikacie, że Polska zabiegała o ograniczenie napływu rosyjskiej i białoruskiej żywności na rynek UE. 7 marca br. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej.

"W ślad za uchwałą minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wspólnie z szefami resortów ds. rolnictwa Republiki Czeskiej, Litwy, Łotwy oraz Ministrem ds. Regionalnych Estonii, 20 marca br. wystosował pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z apelem m.in. o ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi na teren UE" - podano.

ue, cła, import, ukraina, jaja, cukier

Stało się. UE przywróciła cła na import jaj i cukru z Ukrainy

Unia Europejska przywróciła we wtorek cła na import jaj i cukru z Ukrainy. Skorzystała w ten sposób z tzw. hamulca bezpieczeństwa przewidzianego w nowym rozporządzeniu przedłużającym wolny handel z Ukrainą do czerwca 2025 r. Handel...

Wyjaśniono, że w odpowiedzi Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie ceł na przywóz do UE z Rosji i Białorusi: zbóż (w tym pszenicy i kukurydzy), nasion roślin oleistych i produktów pochodnych oraz wykluczenie importu ww. produktów z tych krajów z dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.

"Rozporządzenie w tej sprawie zostało przyjęte przez Radę UE 30 maja br. i weszło w życie na terenie całej UE 1 lipca br." - podkreślono w komunikacie.

"Przyjęte rozwiązanie ma mieć efekt podobny do embarga i sprawić, że import wybranych produktów na rynek UE stanie się nieopłacalny. Jednocześnie Komisja Europejska uważa, że przyjęte rozporządzenie nie będzie miało negatywnego wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe ani na tranzyt produktów objętych wyższymi cłami – poprzez terytorium UE – do miejsc przeznaczenia w krajach trzecich" - poinformowano.

Poleć
Udostępnij