Ministrowie debatowali nad zapewnieniem przejrzystości podatków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2016,14:40 Aktualizacja: 11-09-2016,14:49
A A A

Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zapewnić przejrzystość swych systemów podatkowych i podjąć łagodzenie reguł podatkowych dla utrzymania konkurencyjności UE - podsumował zakończone w sobotę obrady unijnych ministrów finansów w Bratysławie ich gospodarz.

Występując przed dziennikarzami minister finansów Słowacji Peter Każimir dodał, że większy stopień pewności przynosi firmom przygotowywany przez Komisję Europejską projekt w sprawie wprowadzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych.

podatki, rząd PiS, Beata Szydło, podwyżka podatków, budżet na 2017 rok

Szydło: nie będziemy podnosić podatków

Podnoszenie podatków nie jest dobrym sposobem na rozwój gospodarczy; jesteśmy nastawieni na rozwój więc na pewno podatków podnosić nie będziemy - powiedziała premier Beata Szydło. Wstępny projekt budżetu na 2017 r....
- Przewidywalność naszych polityk podatkowych ma istotne znaczenie dla tego, by nasz (unijny) rynek był bardziej zdolny do konkurowania na płaszczyźnie globalnej. Trzeba uczynić więcej, łącznie z transgraniczną harmonizacją reguł (podatkowych), by zapobiec podatkowej niepewności - powiedział Każimir.

W centrum uwagi dwudniowego nieformalnego spotkania znalazła się niedawna decyzja Komisji Europejskiej nakazująca Irlandii, by wyegzekwowała od koncernu elektronicznego Apple wartość udzielonych mu nieuzasadnionych ulg podatkowych w kwocie 13 mld euro.

Irlandia oraz Apple zapowiedziały odwołanie się od tej decyzji, co może dać w efekcie przewlekłe postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, że o walce z unikaniem podatków rozmawiano w Bratysławie zarówno w kontekście sprawy Apple, jak i na płaszczyźnie ogólnej. - Byliśmy zgodni, że musimy dalej iść tą już wytyczoną drogą - zaznaczył.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen potwierdził, że wkrótce przedstawi ona ponownie projekt rozwiązania kwestii wspólnej skonsolidowanej podstawy świadczeń podatkowych. Jak zapewnił, wyjdzie on naprzeciw przedsiębiorstwom, nie obciąży firm dodatkowymi wydatkami administracyjnymi i zagwarantuje większą pewność podatkową.

Poleć
Udostępnij