Minister wzywa do pracy na roli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Stańko PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2020,11:00 Aktualizacja: 25-03-2020,11:04
A A A

Didier Guillaume, francuski minister rolnictwa wystosował apel do rodaków, którzy nie mają zajęcia z powodu epidemii Covid-19, do podjęcia pracy na roli. W rolnictwie brakuje w tym kraju 200 tys. pracowników.

- Musimy produkować, aby wyżywić Francuzów - oświadczył polityk w stacji BFM TV, podkreślając, że pracownicy sektora usług - barów, restauracji, jak również studenci powinni wesprzeć rolnictwo.

szparagi, zbiór szparagów, niemcy, branderburgia, Jürgen Jakobs

W rolnictwie brakuje ludzi do pracy. Specjalne loty po pracowników

Niemiecki hodowca szparagów wyczarterował samoloty od firmy Wizzair, aby pracownicy sezonowi z Rumunii mogli dotrzeć na jego plantację szparagów. Pierwsze dwa samoloty odleciały puste, bo ludziom czekającym na lotnisku nie uwierzono,...

- Apeluję do kobiet i mężczyzn, którzy nie pracują, są zamknięci w swoich domach; kelnerzy w restauracjach, hostessy w hotelach, fryzjerzy w mojej okolicy, którzy nie są już aktywni - mówię wam: wesprzyjcie rolnictwo - powiedział szef resortu.

Francuscy rolnicy od momentu zamknięcia granic i odcięcie od rynku pracowników sezonowych z Europy Wschodniej, w tym Polski, Portugalii i Afryki Północnej, wyrażają obawy o tegoroczne zbiory.

Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów zaapelował z kolei do hurtowników o "patriotyzm gospodarczy" i kupowania produktów żywnościowych od francuskich rolników.

- Aby poradzić sobie z kryzysem gospodarczym, wywołanym przez koronawirusa, trzeba wykazać się solidarnością narodową - oznajmił w radiu France Info.

Na falach radia France Inter Monique Rubin, prezes Narodowej Federacji Związków Handlowców mówiła natomiast o katastrofie gospodarczej wszystkich kupców, rzemieślników, producentów i rolników. Wyraziła obawy o sprzedaż płodów rolnych w związku z zamknięciem rynków i targów.

Władze zamknęły targi żywności na świeżym powietrzu z pewnymi wyjątkami od wtorku. Zakaz może zostać zniesiony w niektórych gminach, gdy takie targowisko jest jedynym miejscem zapewniającym dostęp do świeżych produktów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement