Mięso będzie obowiązkowo oznaczane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Stańko PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2021,10:40 Aktualizacja: 26-04-2021,10:44
A A A

We Francji będzie wprowadzony obowiązek oznaczania pochodzenia mięsa, również spożywanego w restauracjach i kantynach. Od lata nakaz będzie dotyczył również drobiu - zapowiedział Julien Denormandie, minister rolnictwa.

Obowiązek informowania o pochodzeniu mięsa resort chce rozszerzyć również w przyszłości na produkty przetworzone.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy,cena we Francji

Ceny świń we Francji rosną, ale pasza też drożeje

Notowania tuczników we Francji pod koniec marca wzrosły do wartości 1,35 euro za kg tuszy, czyli około 6,21 zł. Jednak wzrost cen dotyczy również paszy, która obecnie kosztuje średnio 280 euro za tonę (około 1288 zł). ...

- Większość kurczaków pochodzi z Ukrainy, Brazylii. Ale bardzo mało z Francji. Jako rodzic chcę wiedzieć, co jedzą moje dzieci - podkreślił polityk, który ma czworo dzieci.

Celem rządu jest również przegląd zasad gry w negocjacjach taryfowych między rolnikiem, pośrednikiem i branżą spożywczą, aby zwiększyć dochody z rolnictwa. W tym roku problemy w negocjacjach taryfowych między gospodarzami a hurtownikami spotęgował we Francji kryzys zdrowotny i gospodarczy oraz wzrost cen zbóż.

Minister rolnictwa chciał również osiągnąć cel 15 proc. ekologicznych gruntów rolnych w kraju na koniec 5-letniej kadencji prezydenta Emmanuela Macrona w przyszłym roku, ale jak stwierdził nie uda się tego w pełni zrealizować. - Myślę, że będziemy na poziomie 12,5 proc. - ocenił Denormandie.

Rząd zamierza wesprzeć rolników produkujących żywność w ekologicznych uprawach kwotą 1,1 mld euro kredytów z funduszy europejskich i krajowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj