Limit cen na niektóre artykuły spożywcze wszedł w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2022,11:15 Aktualizacja: 02-02-2022,11:19
A A A

Na Węgrzech wszedł w życie limit cen na niektóre artykuły spożywcze. Niewielkie sklepy próbują kupować je w dużych sklepach sieciowych, te natomiast ograniczają liczbę sztuk towaru sprzedawanych jednej osobie.

Zgodnie z decyzją rządu mąkę pszenną, mleko krowie o 2,8-procentowej zawartości tłuszczu, cukier, olej słonecznikowy, udziec wieprzowy i piersi kurze nie mogą kosztować więcej, niż po ile sprzedawano je w danym sklepie 15 października 2021 roku.

VAT na żywność, tarcza antyinflacyjna, ceny żywności, Krzysztof Łuczak

Żywność dalej drożeje. Niższy VAT tego nie zmieni

Jeśli ktoś miał nadzieję, że koniec roku przyniesie wytchnienie w marszu w górę cen produktów rolnych i żywności, będzie zawiedziony. Drożyzna ma się dobrze i jej końca na razie nie widać. Zdaniem konsumentów nie zmieni tego...

Rząd nie planuje zrekompensowania sprzedawcom ani producentom strat z tytułu wprowadzenia limitu cen.

W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się małe sklepy, które obniżenie cen towarów objętych limitem musiałyby sobie zrekompensować podniesieniem innych cen, tego zaś wolą uniknąć, gdyż i tak sprzedają drożej niż wielkie sieci, straciłyby więc klientów.

Chcąc ograniczyć straty małe sklepy zamiast u producentów próbują kupować wymienione artykuły w dużych wielonarodowych sieciach, które często uzyskują u producentów niższe ceny, niż niewielkie sklepy byłyby w stanie wynegocjować.

To zaś może prowadzić do wyczerpania się zapasów sklepów sieciowych. Aby temu zapobiec, zaczęły one ograniczać liczbę produktów objętych limitem cenowym, które może kupić jedna osoba.

Jako pierwszy ograniczenia takie wprowadził Lidl, który obniżył ceny wymienionych towarów jeszcze bardziej, niż do poziomu z 15 października. Można tam kupić najwyżej 10 kg mąki, 10 kg cukru, 12 l mleka i 10 l oleju słonecznikowego.

VAT na żywność, nawozy, tarcza antyinflacyjna, Andrzej Duda

VAT na żywność, nawozy i gaz ostatecznie obniżony do zera

Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą od 1 lutego do 31 lipca VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej...

W ślady Lidla poszedł Spar Hungary, dodatkowo limitując możliwość kupna udźca wieprzowego do 10 kg, zaś piersi kurzej do czterech opakowań lub 3 kg. Wprowadzenie limitu rozważa też Aldi.

Limit cen ma na celu ograniczenie inflacji, która wyniosła w 2021 roku na Węgrzech 7,4 proc. i była najwyższa od 2007 roku.

Już od połowy listopada limitowana jest też cena paliw - benzyny 95-oktanowej oraz oleju napędowego nie może przekraczać 480 forintów (6,05 zł) za litr.

Według rzeczniczki rządu Alexandry Szentkiralyi rodziny mogą dzięki limitowi cen zaoszczędzić miesięcznie nawet 11 tys. forintów, czyli 142 zł.
 

Poleć
Udostępnij