Kraje mogą zakazać u siebie upraw GMO

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2015,13:15 Aktualizacja: 02-03-2015,14:07
A A A
Przedstawiciele państw członkowskich UE zatwierdzili w poniedziałek nowe przepisy, które ułatwią krajom wprowadzanie zakazu bądź ograniczanie upraw roślin genetycznie modyfikowanych na swoim terytorium. 
 
- Nowe zasady dadzą państwom członkowskim wybór: będą mogły zdecydować, czy chcą, aby genetycznie modyfikowane rośliny były uprawiane na ich terytorium, czy nie - oświadczył Janis Duklavs, minister rolnictwa sprawującej prezydencję Łotwy. .
 
Nowe zasady dają władzom krajowym większą elastyczność w sprawie upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Już w trakcie procesu autoryzacji danego gatunku GMO na szczeblu UE kraj będzie mógł wystąpić o ograniczenie zasięgu geograficznego wniosku o dopuszczenie do uprawy, tak aby nie obejmował on jego terytorium. 
 
W przypadku gatunku GMO już dopuszczonego do uprawy w UE kraje będą mogły zakazać uprawy albo ograniczyć ją z powodów środowiskowych, ze względu na cele polityki rolnej czy też z powodów dotyczących planowania urbanistycznego, użytkowania terenu czy ze względów społeczno-ekonomicznych.
 
Z kolei państwa, w których rośliny genetycznie modyfikowane są uprawiane, muszą zadbać o to, by odmiany GMO nie "zainfekowały" terytoriów sąsiednich państw, dlatego będą zobowiązane do utworzenia stref buforowych. 
 
Przepisy przewidują też konsultacje z producentami GMO, zanim kraj wprowadzi ograniczenia. Jeśli jednak producent nie zgodzi się na restrykcje, kraj UE może i tak wprowadzić je jednostronnie.
 
Obecnie w UE są dopuszczane tylko te uprawy GMO, które według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska.
 
Dzięki poparciu przepisów przez państwa UE będą mogły one wejść w życie w 20 dni po ich publikacji w dzienniku urzędowym UE. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj