Komitet Regionów wzywa do silniejszej regulacji rynku rolnego i sprawiedliwej redystrybucji płatności bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2024,10:15 Aktualizacja: 20-06-2024,10:19
A A A

Komitet Regionów, organ doradczy UE, w którego skład wchodzą przedstawiciele władz lokalnych, przyjął w środę w Brukseli opinię wzywającą do głębokich zmian w polityce rolnej UE. Chodzi o silniejszą regulację rynku oraz o sprawiedliwą redystrybucję płatności bezpośrednich dla rolników.

Na swym posiedzeniu Komitet Regionów przyjął opinię, która dotyczy zasad funkcjonowania unijnej Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Dokument, przygotowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego i Portugalkę Isildę Gomes, ma wpłynąć na debatę na temat przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

Nowy kształt Wspólnej Polityki Rolnej musi mieć na celu przezwyciężenie obecnych problemów nawarstwiających się w Europie. Warto zdawać sobie sprawę, że te trudności wynikają z niedostatecznej skuteczności obecnie obowiązującego modelu - podkreślił Całbecki w przesłanym PAP komunikacie. Jak przekazał, opinia postuluje głębokie zmiany w polityce rolnej UE.

budżet ue, ke, rolnictwo, rybołówstwo, wpr

Komisja Europejska zaproponowała budżet na 2025 rok w wysokości prawie 200 mld euro. Ile na rolnictwo?

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję budżetu Unii na 2025 rok w wysokości 199,7 mld euro. Suma ta zostanie uzupełniona o ok. 72 mld z funduszu odbudowy. Najwięcej środków miałoby trafić na rolnictwo, rozwój...

Komitet Regionów podał w serwisie X, że celem przyjętej opinii jest silniejsza regulacja rynku w celu poprawy i stabilizacji dochodów rolników, sprawiedliwa redystrybucja płatności bezpośrednich dla rolników oraz zapobieganie porzucaniu gruntów i wyludnianiu się obszarów wiejskich.

"Wzywamy gremia sprawcze UE m.in. do wdrożenia instrumentów pozwalających na ścisłą kontrolę tranzytu produktów rolnych z Ukrainy i generalnie właściwą ochronę europejskiego wspólnego rynku rolno-spożywczego; do weryfikacji założeń europejskiego Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa; do ustanowienia narzędzi wsparcia rozwoju zrównoważonego rolnictwa i produkcji zdrowej żywności, wzmocnienia i promocji lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności; do przeniesienia zasadniczych kompetencji w kreowaniu polityki rolnej na poziom województw" - czytamy z kolei w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Poleć
Udostępnij