KE zatwierdziła 2,1 mld zł na dopłaty do sprzedanych zbóż dla polskich rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jowita Kiwnik Pargana PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2024,9:50 Aktualizacja: 28-05-2024,9:52
A A A

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek 2,1 mld zł wsparcia rządowego dla rolników z Polski. Dopłaty otrzymają producenci zbóż, którzy ponieśli straty w związku z wojną w Ukrainie.

"Kolejna pomoc publiczna dla polskich rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 486 milionów euro (2,1 mld zł)" - napisał w poniedziałek na X (dawny Twitter) komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Chodzi o pomoc publiczną w formie dopłat dla producentów zbóż, czyli pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta i mieszanek zbożowych, którzy odnotowali straty w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i którym grozi utrata płynności finansowej w związku z wywołanymi wojną zawirowaniami na rynku rolnym.

Przyznana pomoc nie przekroczy 280 tys. euro (1,19 mln zł) na głowę i zostanie przyznana rolnikom najpóźniej do końca grudnia 2024 r.

Na wniosek komisarza Wojciechowskiego, rolnictwo zostało włączone w system kryzysowej pomocy publicznej w marcu 2022 r., czyli krótko po wybuchu wojny w Ukrainie. Program został przedłużony przez KE i będzie obowiązywał do końca br.

Poleć
Udostępnij