Jest porozumienie w sprawie kontroli polskiego mięsa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2019,8:10 Aktualizacja: 19-03-2019,8:37
A A A

Ministrowie rolnictwa Polski i Czech porozumieli się w Brukseli w sprawie nadzwyczajnych kontroli polskiego mięsa prowadzonych w Czechach po wykryciu w partii naszego mięsa salmonelli.

Komisja Europejska wezwała wcześniej Pragę do rezygnacji z takich kontroli, uważając, że zastosowane środki są nieadekwatne do jednostkowego incydentu. Praga odrzuciła to żądanie. dlatego zorganizowano spotkanie, na którym strony porozumiały się w tej kwestii.

kontrola żywności, bezpieczeństwo żywności, czechy, nielegalny ubój w Kalinowie, credit agricole

Eksport żywności do Czech rośnie coraz wolniej. Wypadły z pierwszej piątki

Do niedawna Czechy były jednym z największych odbiorców polskiej żywności. W 2016 r. były trzecim importerem, a w 2018 r. wypadły z pierwszej piątki. Zgodnie z danymi Eurostatu polski eksport żywności do Czech w ostatnich latach rośnie...

Pierwszy po spotkaniu wypowiedział się czeski minister Miroslav Toman, który powiedział, że oczekuje do 25 marca od strony polskiej informacji o środkach naprawczych.

Zaznaczył, że jeśli tak się stanie, Czechy zaczną rezygnować z dodatkowych kontroli weterynaryjnych mięsa.

Następnie o wynikach spotkania poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski.

"Ustalenia po spotkaniu trójstronnym Komisja Europejska-Czechy-Polska: Polska dostarczy do 25 marca zaktualizowaną informację o wykonaniu rekomendowanych wcześniej przez Komisję Europejską działań. Czechy niezwłocznie po uzyskaniu tej informacji zniosą wszystkie restrykcje zastosowane wobec Polski" - napisał na Twitterze.

Ze spotkania usatysfakcjonowana jest też Komisja Europejska. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności wyraził zadowolenie z efektów spotkania z ministrami, w tym z wysiłków podjętych przez polskie władze w celu uspokojenia pozostałych państw UE.

[WIDEO] Briefing prasowy ministra rolnictwa Jana K. Ardanowskiego w Brukseli 18 marca


salmonella w wołowinie, miroslav toman, jakość żywności, kontrola mięsa, komisja europejska

Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa, jak poprawimy swój system

Miroslav Toman, czeski minister rolnictwa powiedział, że jeśli Polska usprawni system kontroli weterynaryjnej, to jego kraj jest gotowy zrezygnować z nadzwyczajnych badań polskiej wołowiny. Polityk zaznaczył, że czeskie kontrole budzą zastrzeżenia...

- Spotkanie odbyło się w atmosferze współpracy. Polski minister i jego zespół szczegółowo omówili wszystkie dotychczas wdrożone środki. Minister podkreślił, że Polska przygotowuje także nowe i bardziej rygorystyczne przepisy, które zwiększą sankcje i będą skierowane wobec osób popełniających oszustwa. Minister potwierdził, że szczegółowa lista wszystkich podjętych środków będzie gotowa na 25 marca - poinformowała Anca Paduraru, rzeczniczka KE.

Jak dodała, na spotkaniu komisarz Andriukaitis podkreślił, że istnieje wspólne zrozumienie, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywności w UE i że jest gotowość do rozwiązania tej sytuacji.

- Ustalono, że Polska przedstawi 25 marca zaktualizowaną listę środków podjętych w ramach realizacji planu działania zalecanego przez Komisję Europejską i że Republika Czeska po otrzymaniu tej listy natychmiast zniesie nadzwyczajne środki, które podjęła - wskazała rzeczniczka.

Poleć
Udostępnij