Copy LinkXFacebookShare

Jak ma wyglądać pomoc państwa w rolnictwie? Trwają ważne konsultacje

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w celu oceny i przeglądu reguł dotyczących pomocy państwa w rolnictwie, na obszarach wiejskich i w leśnictwie.

Są one regulowane w dwóch dokumentach:

  • wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020
     

  • rozporządzenie Komisji (UE) nr 702/2014 uznające niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 TFUE, znane pod nazwą "rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych (ang. Agricultural Block Exemption Regulation – "ABER")".

"Te dwa instrumenty wygasną z końcem 2020 r. i należy je zastąpić nowymi wytycznymi i nowym rozporządzeniem na okres od 2021 r. do 2027 r." – przypomina Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Komisja przeprowadza więc ocenę skuteczności obecnych przepisów, żeby dobrze przygotować przyszłe ramy dozwolonej pomocy państwa. Konsultacje są otwarte do 19 lipca. Można wziąć w nich udział tutaj.

"Konsultacje te skierowane są m.in. do beneficjentów pomocy z odpowiednich sektorów oraz innych zainteresowanych stron, którzy mają praktyczne doświadczenie lub dogłębną wiedzę na temat pomocy państwa w rolnictwie i leśnictwie. Wyniki zostaną uwzględnione w dokumencie roboczym służb Komisji dotyczącym oceny obowiązujących przepisów oraz w ocenie skutków przyjęcia nowych ram pomocy państwa na lata 2021-2027" – podaje KRIR.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!