Interes przemysłu ważniejszy od zdrowia. Ekolodzy oskarżają Brukselę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2019,13:15 Aktualizacja: 10-05-2019,13:28
A A A

Na wizerunku Unii Europejskiej, jako miejsca szczególnie ekologicznego i dbającego o zdrowie obywateli, pojawiają się kolejne rysy. Organizacje ekologiczne oskarżają Brukselę o stawianie interesów przemysłu ponad aspektami zdrowotnymi stosowania pestycydów.

European Environmental Bureau, koalicja europejskich organizacji pozarządowych, przedstawiła analizę dotyczącą tworzenia legislacji w sprawie pestycydów, którą poznała wcześniej "Rzeczpospolita".

pestycydy, pestycydy w wodzie, rzeki, kanały, University of Exeter, Jorge Casado

Rzeki i kanały pełne zakazanych pestycydów

Badania wody z 29 rzek i kanałów przeprowadzone w 10 krajach Europy wykazały obecność ponad 100 pestycydów, w tym 24, których stosowanie nie jest dozwolone na obszarze Unii Europejskiej. Badania objęły Austrię, Belgię, Danię,...

Aktywiści wygrali bój z Komisją Europejską, która nie chciała ujawniać wewnętrznych dokumentów pokazujących, jak to się stało, że nie doszło do planowanego zakazu stosowania 32 pestycydów, które zaburzają działanie układu hormonalnego.

Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu unijna egzekutywa została zmuszona do przekazania dokumentacji. Wynika z nich, że w KE były różne zdania na temat dopuszczania środków na rynek, ale przeważyły opnie sprzyjające biznesowi.

Po jednej stronie znalazły się dyrekcje ds. środowiska i badań naukowych - one naciskały, żeby decyzje administracyjne były podejmowane na podstawie naukowej.

Po drugiej były dyrekcje ds. rolnictwa, przedsiębiorstw, przemysłu, a nawet zdrowia, które uznały, że trzeba brać pod uwagę interes firm - donosi dziennik.

W UE można zakazać stosowania związków chemicznych, jeśli dowiedziono, że są szkodliwe dla zdrowia. Teoretycznie zasada ciągle obowiązuje, ale w praktyce - zdaniem EEB - jest stosowana bardzo wybiórczo.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu