Glifosat dzieli polityków. Parlament Europejski za zakazem stosowania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2017,10:05 Aktualizacja: 25-10-2017,12:33
A A A

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą, żeby glifosat został kompletnie zakazany na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Zakaz stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych miałby zacząć obowiązywać natychmiast.

Glifosat to substancja chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Preparat jest na rynku od ponad 40 lat. Produkowany jest przez koncern Monsanto i wykorzystywany w jego flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat.

glifoast, monsanto, szkodliwość glifosatu, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, Europejska Agencja Chemikaliów

Bruksela nie wyklucza zmiany wniosku w sprawie glifosatu

Wobec spodziewanego sprzeciwu państw członkowskich na odnowę zezwolenia na stosowanie środka czynnego substancji chwastobójczych glifosatu, KE nie wyklucza zmiany propozycji w sprawie autoryzacji tego środka. Glifosatowi przypisywana jest...

Parlament poparł całkowity zakaz stosowania herbicydów opartych na glifosacie od 15 grudnia 2022 roku oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Niewiążąca rezolucja przyjęta została 355 głosami za, przy 204 głosach przeciw; 111 europosłów wstrzymało się od głosu.

Europosłowie w ten sposób sprzeciwiają się propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji glifosatu na kolejne 10 lat. Obecna zgoda na wykorzystywanie substancji w UE wygasa 15 grudnia. Państwa członkowskie mają głosować nad odnowieniem licencji glifosatu w środę.

Posłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania pozwalające na skuteczną ochronę przed chwastami.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement