Gęsi w winnicy poprawiają jakość wina

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2018,8:10 Aktualizacja: 11-09-2018,8:17
A A A

Wyśmienite, pochodzące z biologicznych upraw wino może być zasługą gęsi. W winnicy w Umbrii w środkowych Włoszech "zatrudniono" 400 ptaków, które wyręczają kosiarki i sztuczne nawozy oraz środki chemiczne przeciwko chwastom.

Takiego ekologicznego wyboru dokonano w winnicy w miejscowości Montefalco koło Perugii, a więc z rejonu, skąd pochodzi dobre wino o tej nazwie.

winobranie, wino, alkohol, węgry, winobranie na węgrzech

W tym roku wszystko jest dużo szybciej, także winobranie

W tokajskim regionie winiarskim na Węgrzech trwa winobranie, które w tym roku rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. We wsi Tarcal niemal wszędzie zebrano już część gron, chociaż owoce na najsłynniejsze tutejsze wino - aszu - będą gotowe do...

W alejki między rzędami krzewów winorośli właściciele gospodarstwa wypuścili wielkie stado gęsi, które jedząc trawę pracują lepiej niż kosiarki, a poza tym - jak zauważyli- pozwalają oszczędzać potrzebne do nich paliwo. Dodatkowo gęsi zastępują chemiczne interwencje w winnicy.

- Jest około 400 gęsi, które "pasą" się od godziny 6 rano i wracają same o 7 wieczorem. Mimowolnie wykonują bardzo ważną pracę; żywią się trawą i chwastami, dzięki czemu nie trzeba ścinać jej urządzeniami mechanicznymi lub co, gorsza, stosować chemicznych środków chwastobójczych - powiedzieli właściciele winnicy, rodzeństwo Roberto i Emma Di Filippo. Stosują w niej zasady upraw biologicznych i rolnictwa biodynamicznego.

Obliczyli, że ptasi sprzymierzeńcy pozwalają im zaoszczędzić około 100 litrów paliwa do traktorów i kosiarek na każdy hektar upraw. Dodatkowo, jak zauważono, "lekki krok gęsi" nie zmniejsza żyzności gleby, jak to jest w przypadku cięższych sprzętów.

Ich obecność to zdaniem pomysłodawców tej metody prawdziwe błogosławieństwo dla winorośli, gdyż jej rezultatem są głębokie, pozytywne zmiany biochemiczne terenu, które poprawiają też ich jakość. Takie są wnioski z badań, prowadzonych w piątym roku eksperymentu we współpracy z Wydziałem Rolnictwa uniwersytetu w Perugii.

Gęsi, zapewniono, znakomicie czują się w winnicy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj