Francja utraciła status kraju "niskiego ryzyka zagrożenia"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
14-04-2016,15:15 Aktualizacja: 14-04-2016,15:31
A A A

Testy przeprowadzone w unijnym laboratorium referencyjnym potwierdziły obecność klasycznej postaci tzw. choroby szalonych krów (BSE) u 5-letniej krowy z farmy w Ardenach.

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) zmieniła w związku z tym status Francji z kraju "niskiego ryzyka zagrożenia" BSE (wprowadzony w maju 2015 r.) na kraj o "kontrolowanym ryzyku zagrożenia" tą chorobą.

choroba szalonych krów, bse, krzysztof jażdżewski

BSE nie było u nas od 2013 roku. OIE zmieni nasz status?

Polska złoży w tym roku wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o uznanie, że w naszym kraju występowanie choroby "szalonych krów" jest znikome - poinformował Krzysztof Jażdżewski, wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej....

Francuzi stracili zatem możliwości korzystania z nowych unijnych przepisów, które weszły w życie w minionym roku, a dotyczyły powrotu do łańcucha żywnościowego oraz paszowego niektórych tkanek zwierzęcych.

Luźniejsze przepisy odnosiły się jednak tylko do tych krajów Wspólnoty, które posiadają status kraju "niskiego ryzyka zagrożenia" BSE. Obecnie w tym gronie jest 20 państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Szwecja.

Kraje "kontrolowanego ryzyka zagrożenia" BSE to z kolei: Niemcy, Grecja, Irlandia, Litwa, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania oraz właśnie Francja.

Nie wiadomo póki co, jak dotychczasowe rynki zbytu na francuską wołowinę zareagują na wiadomość o "degradacji" Paryża. Gdy Francuzi uzyskali najwyższy przyznawany przez OIE status kilka państw (m.in. RPA, Arabia Saudyjska, Wietnam i Singapur) zniosło zakaz importu mięsa z kraju nad Loarą.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu