Fikcyjne delegacje "managerów" holdingów rolniczych. Ukraińskie służby wykryły nowe sposoby unikania poboru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2023,8:20 Aktualizacja: 06-09-2023,8:21
A A A

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek na swojej stronie internetowej, że wykryła nowe sposoby uchylania się od poboru do wojska. W związku z tym procederem zatrzymano kilka osób, w tym oficera pracującego w komendzie uzupełnień, który za łapówki wydawał legitymacje studenckie.

SBU ujawniła pięć kolejnych sposobów uchylania się od mobilizacji i nielegalnego wyjazdu obywateli w wieku poborowym za granicę - czytamy w powiadomieniu.

W obwodzie tarnopolskim funkcjonariusze SBU zatrzymali urzędnika rejonowego wojskowego biura poborowego, który oferował osobom uchylającym się od poboru uniknięcie mobilizacji poprzez formalne rozpoczęcie nauki w jednej z miejscowych uczelni bez konieczności fatygowania się osobiście i podejmowania trudów studiowania. Obiecywał swoim klientom "uruchomienie swoich kontaktów" w placówkach edukacyjnych. Za swoje pośrednictwo brał 2 tys. dolarów od osoby.

port, ukraina, atak, rosja, turcja, eksport, zboże, umowa zbożowa

Atak na ukraiński port eksportujący zboże przed rozmowami prezydentów Rosji i Turcji

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja przeprowadziła atak powietrzny na jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże - Izmaił nad Dunajem - podał Reuters. Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na...

W obwodzie iwanofrankowskim zatrzymano dwóch mieszkańców, którzy za opłatą przewozili ludzi quadami przez "zieloną granicę" w Karpatach. SBU nie poinformowała, do jakiego kraju przewożeni byli mężczyźni uchylający się od poboru.

W obwodzie rówieńskim mężczyźni wyjeżdżali w fikcyjne zagraniczne delegacje w charakterze managerów ukraińskich holdingów rolniczych. Powodem wyjazdu było negocjowanie z zagranicznymi partnerami biznesowymi dostaw produktów zbożowych.

W obwodzie zakarpackim zatrzymano dwie osoby za wskazywanie dogodnych ścieżek do przekroczenia granicy w nielegalny sposób. Usługa była płatna.

W obwodzie mikołajowskim młody mężczyzna próbował przekupić oficera wojskowej komendy uzupełnień. Żołnierz zgłosił jednak tę "ofertę" swoim przełożonym. Mężczyznę, który próbował wręczyć łapówkę, zatrzymano - informuje SBU.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu