Eksport ukraińskiej żywności wrócił do poziomu sprzed wojny. Duża w tym zasługa Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2022,12:55 Aktualizacja: 26-10-2022,13:00
A A A

Polska odegrała ogromną rolę w przywróceniu eksportu ukraińskiej żywności do poziomu sprzed wojny - powiedział Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa.

- Udało się przywrócić ukraiński eksport (żywności) do poziomu sprzed wojny. Stało się to m.in. dzięki "korytarzom solidarnościowym". Polska odegrała w tym ogromną rolę, usprawniając przepływ towarów przez granice i dostarczając środki transportowe. Do tego w drugim etapie doszło otwarcie portów czarnomorskich dzięki inicjatywie ONZ i Turcji - przypomniał polityk.

import ziarna z Ukrainy, sejmowa komisja rolnictwa, Henryk Kowalczyk, rynek zbóż

Kowalczyk: import ziarna z Ukrainy nie zakłócił rynku zbóż

Zwiększony import zboża z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny nie zakłócił rynku zbóż w Polsce, nie było problemów ze skupem ziarna. Zboża podrożały, ich ceny są powiązane ze stawkami na rynkach światowych - powiedział na...

- W tej chwili eksport odbywa się płynnie, choć oczywiście mamy obawy. Rosja kontynuuje agresję, niszczy potencjał rolniczy Ukrainy. Jest pewność, że produkcja rolnicza w Ukrainie znacznie spadnie: część terytoriów jest wciąż okupowanych, a gdzie indziej rolnicy pod bombami nie są w stanie wyprodukować tyle, ile wcześniej. To może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w przyszłości - ostrzegł komisarz UE.

Wyraził jednak zadowolenie, że udało się pomóc Ukrainie w usprawnieniu eksportu żywności, który jest wyjątkowo ważny z punktu widzenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

- Poszło to lepiej niż się spodziewaliśmy. W marcu Ukraina, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, która powinna eksportować 5-6 mln ton zboża, sprzedała tylko 200 tys. ton. Teraz to wróciło do przedwojennego poziomu i jest to duży sukces - podsumował Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu