Duży ukraiński gracz wchodzi na unijny rynek jaj konsumpcyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2017,10:20 Aktualizacja: 11-10-2017,10:42
A A A

Ukraiński zakład produkujący i dystrybuujący jaja pod marką TM "Jasenvit" rozpoczyna dostawy jaj w skorupkach klasy A na rynki państw Unii Europejskiej.

Firma, która uzyskała zezwolenie na eksport do Wspólnoty jest częścią grupy Ovostar Union należącej do trójki największych producentów jaj kurzych konsumpcyjnych i będącej liderem w produkcji płynnych produktów przetwórstwa jaj na Ukrainie. Zgoda na sprzedaż obowiązuje od 12 września.

system informacji o cenach jaj, ceny jaj, jaja, Mariusz Szymyślik, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Drobiarze pracują nad stworzeniem systemu informacji o cenach jaj

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz pracuje nad stworzeniem elektronicznego systemu informacji o cenach jaj. Do współpracy zaproszono m.in. hurtowych odbiorców oraz sieci handlowe. System ma ruszyć na wiosnę - poinformował...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że "Jasenvit" jest pierwszym zakładem zza wschodniej granicy, który został umieszczony na liście przedsiębiorstw Komisji Europejskiej dopuszczonych do przywozu jaj spożywczych klasy A na rynek unijny.

Już w 2013 roku Ukraina została umieszczona w wykazie państw trzecich, z których dopuszczalny jest przywóz drobiu i produktów drobiowych do UE, ale nie spełniała warunków weterynaryjnych dotyczących zwalczania salmonelli w stadach towarowych kur niosek.

Rynek UE był zatem otwarty dla naszego sąsiada tylko dla przywozu produktów przetwórstwa jaj i jaj w skorupkach klasy B, czyli z możliwością ich przeznaczenia wyłącznie do przemysłu spożywczego.

- Obserwacje rynku potwierdzają, że kolejne zakłady ukraińskie podjęły starania o uzyskanie zezwoleń na wywóz jaj kurzych klasy A do Wspólnoty. Mowa, przede wszystkim, o jednym z wiodących przedsiębiorstw ukraińskich specjalizujących się w produkcji jaj w skorupkach i suszonych produktów jajecznych - Grupie Avangardco - twierdzi Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Udział firmy Ovostar Union w fermowej produkcji jaj na Ukrainie w 2016 r. wyniósł 18 proc., czyli prawie 1,5 mld sztuk. W 2016 roku sprzedaż jaj wzrosła o 24 proc., z czego prawie 30 proc. trafiło na eksport.

Ekspertka KIPDiP uważa, że Grupa Ovostar Union stawia na dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych i agresywną ekspansję eksportową, w tym do Europy.

Realizowane przez przedsiębiorstwo inwestycje do 2018-2019 roku mają zwiększyć zaplecze produkcyjne do 10 mln kur niosek, a produkcja roczna powinna osiągnąć 2 mld sztuk jaj.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj