Coraz mniej chętnych do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2021,8:00 Aktualizacja: 16-07-2021,12:07
A A A

Zmniejsza się liczba pracowników z Europy Wschodniej chcących znaleźć zatrudnienie w holenderskim rolnictwie i ogrodnictwie - pisze dziennik "Trouw". W krajach takich jak Polska rośnie gospodarka i dobrobyt - tłumaczy gazeta jedną z przyczyn tego zjawiska.

Brak pracowników to problem dla holenderskich firm z sektora rolno-ogrodniczego zwłaszcza w letnich miesiącach, gdy trzeba wykonać dużo prac sezonowych. "Dojrzałe wiśnie, truskawki, jabłka oraz inne owoce i warzywa muszą być zebrane za jednym razem. A to wymaga rąk do pracy" - podkreśla "Trouw".

pracownicy sezonowi w rolnictwie, praca w rolnictwie, straż graniczna, medyka

Do prac sezonowych z fałszywymi dokumentami

Tylko w dwóch dniach funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki ujawnili na tamtejszym polsko-ukraińskim przejściu 10 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy sezonowej. Jak podkreślają pogranicznicy, z uwagi...

Według Centrum Wiedzy dla Pracujących Migrantów w holenderskiej branży rolno-ogrodniczej pracuje obecnie ok. 100 tys. migrantów zarobkowych. Są potrzebni w coraz większej liczbie sektorów gospodarki, przez co mają większy wybór miejsca pracy.

- Praca sezonowa na polach lub w szklarniach nie zawsze jest więc najbardziej atrakcyjną opcją - powiedziała gazecie Yvonne van de Ven, przedstawicielka organizacji zrzeszającej przedsiębiorców z branży rolnej. Dodała, że migranci chętniej zatrudniają się w budownictwie oraz w centrach dystrybucyjnych supermarketów i sklepów internetowych.

- Poszukujący pracy Polacy widzą znacznie więcej możliwości we własnym kraju - zauważa też dziennik zaznaczając, że w krajach takich jak Polska rośnie gospodarka i dobrobyt.

- Dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że agencje pracy tymczasowej w Holandii mają coraz mniej pracowników z tego kraju - powiedziała Suzanne Steegman, analityczka z agencji badawczej Decisio. Jak dodała, ten trend widoczny jest prawie w całej Holandii.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!