Choroby atakują zwierzęta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: CBR, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2015,14:40 Aktualizacja: 03-03-2015,14:51
A A A
Afrykański pomór świń to nie jedyne z występujących ostatnio zagrożeń dla zdrowia zwierząt gospodarskich w krajach Unii Europejskiej.
 
W Grecji i Bułgarii notuje się ostatnio przypadki ospy owiec i kóz, choroby przeniesionej z sąsiadujących państw - informuje CBR. W krajach graniczących z Unią występuje księgosusz rzekomy, czyli pomór małych przeżuwaczy wywoływany przez paramyksowirusy. W takich państwach jak Wielka Brytania, czy Irlandia, gdzie populacja owiec jest liczna, choroba ta może zdziesiątkować zwierzęta. 
 
W Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i ostatnio na Węgrzech potwierdzono przypadki ptasiej grypy. Z kolei ogniska choroby niebieskiego języka zanotowano we Włoszech, Rumunii i Bułgarii. 
 
Według nowego zarządzenia w sprawie finansowania bezpieczeństwa żywnościowego, Unia Europejska finansuje 50 proc. (w uzasadnionych przypadkach 75 lub nawet 100 proc.) wydatków ponoszonych na zwalczanie chorób zwierząt. W br. Wspólnota przeznaczy na ten cel 180 mln euro, czyli o 12 proc. więcej niż przed rokiem. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj